Başarılı Bir İş Analisti Olmak İçin

İçin işine başarı sözcüğünü koyduğunuzda aslında risk alırsınız. Başarı göreceli bir kavramdır. Her şeyden önce başarı kriterinizi ve referans noktalarınızı ona göre seçmelisiniz. Burada başarıdan, işini en iyi şekilde yapmaya çalışan bir iş analistinin iş bitiriciliğinden ve analistin kendi performansının en iyisini vermesinden ilham alarak bahsediyoruz.

İyi bir iş analisti, iş biriminin ihtiyaç ve talebini en iyi şekilde anlayıp optimum çözüm önerisini oluşturmalıdır. Zaman, insan ve sistem gereksinimleri gibi maliyet unsurları göz önüne alınarak en iyi ileri teknoloji ürünlerini ortaya koyarken çözüm odaklı yaklaşım sergilemelidir.

Yukarıdaki tanım bana ait. Aslına bakarsanız bir iş analisti neler yapar, görevi ve sorumlulukları nelerdir diye yazmaya başlarsak, bu tanımın yetersiz kalabileceğini söyleyebilirim. Bilgi Teknolojileri (IT) alanında sosyal olmaya, takım arkadaşlarıyla ve müşterileriyle doğru iletişim kurmaya en çok ihtiyaç duyan kişiler iş analistleridir. Şu bir gerçek ki her ne işi yapıyor olursanız olun, kendinizi ifade edemediğiniz sürece kariyeriniz için yukarıları hayal edemezsiniz bile. IT için de bu durum farksız değil. Bir yazılımcı için “konuşmasa da olur” denildiği dönemler artık çok geride kaldı. Günümüzde insanlarla sağlıklı iletişim kuramayan, alması gereken sorumluluktan, vermesi gereken tepkiden yoksun çalışanlar için maalesef yönetim seviyeleri sihirli bir değnek değmediği sürece hayaldir.

Doğru iletişim kurabilmek için kişisel kaygılardan arınmak gerek

Doğru iletişim kurmak burada kritik. Ne yazık ki birçok iş ortamında doğru iletişimin kendini üstlere yalakalık etmek, ikili ilişkiler, idare etmek ve maalesef yalan söylemeye kadar gidebiliyor. Doğru iletişim ile demek istediğimiz asla bunlar olmadığı halde birçok çalışandan “iletişim yeteneği güçlü” olarak gösterilen çalışanlarda az önce saydıklarım öne çıkmakta.

Bir iş analistinin öncelikle en büyük görevi dinlemek ve anlamaktır. Ara buluculuk ederken, aynı zamanda analiz edebilmeli, sorumluluk alarak, “bu iş için en doğrusu budur” diyebilmelidir. Sistemi de iyi bilmelidir bir iş analisti. Yoksa bir sekreterden farkı kalmaz. Analitik yeteneği de güçlü olmalıdır yoksa iş tanımı “al gülüm ver gülüm” şeklinde ilerleyebilir. Bir iş analisti için iş birimini memnun etmenin yolu iş biriminin her talebini yerine getirmek olmamalıdır. İş analisti işi, ihtiyacı ve sistem içinde yapılabilirliğine karar verebilecek düzeyde sistemlere de hakim olabilmelidir. Bu konuda developer ile iş birliği yapmaktan da çekinmemelidir.

Bir iş analisti çalışmasını hazırladığı analiz dokümanıyla taçlandırır. Gereksinimler, iş akışları, sistemin işleyişi ve kullanıcı deneyimleri analizde ayrıntılı yer alır. Bir iş analisti olmak istiyorsanız dokümante yeteneğinizin yüksek olması kadar, akıcı ve öz bir yazım diline sahip olmak da son derece önemlidir. Türkçe ve İngilizce’ye bu anlamda iyi hakim olmak gerekiyor. Her konuyu net bir şekilde ifade ederken, ifadelerin başka anlamlara gelip gelemeyeceğine kadar düşünerek titizlikle çalışmalısınız.

Özetle iş analisti işin reçetesini yazan kişidir. Reçeteyi yazarken yazılımcı en büyük dostudur; yazılımcı ve iş analisti aynı geminin içinde yer alır. İş hayatında bir iş analisti için çalışabileceği, takım olabileceği bir yazılımcı bulmak çok önemlidir. Bulduğunuzda onu asla bırakmayın, evlenin! 🙂

You May Also Like

11 Comments

 1. 1

  MERHABALAR,size iş analistliğine merak saldıktan sonra google araştırmalarım sonucunda rastladım yazdığınız yazılar ve bilgiler az çok fikir sahibi olmamı sağladı.Şu anda matematik bölümü 3.sınıfta okuyan bir öğrenci olarak ilerde bu mesleği yapabilmem için şimdiden yapmam gerekenler veya ilerde iş hayatında yarar sağlayacak programlar eğitimler ne olmalıdır?Vereceğiniz cevap ileride belkide meslektasınız olmamın kararını verdirecektir.Teşekkürler..

  • 2

   Aysel merhaba, birkaç gün önce yine sorularınla ilgili bir yazı yazmıştım. Görmediysen okuyabilirsin: https://www.ermanakdeniz.com/isi-bilen-teknik-insanlar-gerek Eğer iş analisti olmak istiyorsan bununla birlikte sektör de düşünmen faydalı olacaktır. Buna domain bilgisi diyoruz aslında. Daha sonra bu sektörün iş ihtiyaçları, gelecek trendleri konusunda bilgi sahibi olman yani işi öğrenmen faydalı olacaktır. Bununla birlikte temel raporlama araçlarını öğrenebilirsin. Sql, Pl/sql öğrenmen fazlasıyla yeterli olacaktır.

 2. 3

  Merhabalar ayselle durumum aynı matematik 3.sınıftaym iş imkanları için göz gezdirirken rastladm siteye.Ama şöyle ki ben analistlik hakkında hiç bir bilgiye sahıp değlm.Yazılarınızı okudum çok yararlı bilgiler sunuyorsunuz.Ama tam olarak anlamış dğlm sıfırdan bilmeyen birine kısaca da olsa bu konuyla ilgili bilgilendirebilir misiniz? 🙂

 3. 5

  Merhabalar Matematik-Bilgisayar bölümü mezunuyum. İş analisti olmak ile alakalı yazılarınızı okudum. Merak ettiğim şey şu iş analisti olmak için ne yapmak gerekir yani bir sınava mı giriliyor yoksa bir şirkette çalıştıktan sonra mı olunabiliyor?

  • 6

   Merhaba Melih
   İş analisti olmak için belli başlı bölümlerden mezun olmak, teknik ve analitik yeterliliklere sahip olmak gerekiyor. Bazı şirketler sınav ile de değerlendireme yapabilir.

 4. 7

  Merhabalar,
  Ben Endüstri mühendisliği 2014 mezunuyum.Bir süre hangi sektörde çalışmam gerektiğine karar verme sancısı yaşadım.Bu süreçte BilgeAdamın yazılım uzmanlığı eğitimini gördüm ve oldukça pahalı olan bu kursa biraz da iş aramanın verdiği rehavetten bilinçsiz bir şekilde yazılmaya karar verdim.Orada proje yöneticisi olan bayan bir hocanın yazılım sektöründe bayanlara çok ihtiyacımız var şeklindeki iknasıyla aslında aktif olarak kod yazmak istemediğimi de belli ederek kursa başladım.İş analistiği alanında uzmanlaşabileceğimi söylediler. O günden sonra benim de ilgimi oldukça çeken iş analistliği için iş arama sürecim başladı.Şu an devam eden eğitimimin benim için faydalı olabileceğini biliyorum fakat tecrübe noktasında tedirginim ve iş bulma kısmında bu yüzden pek başarılı değilim.Analiz kısmını her zaman sevmişimdir ve hayatı da ister istemez analiz ederek yaşarım bir de buna kod kısmı eklenince aslında gerçekten olmak istediğim proje yöneticisi unvanına da kavuşmak istiyorum(bunun ilerleyen zamanda olacağını biliyorum=) .Fakat bunun için bir yerden başlamak gerekiyor ve henüz start çizgisinden adım atabilmiş değilim.Karakterim açısından da hiç hazmedilebilir bir durum değil.Sizce firmalara kendimi doğru olarak ifade edebilmek için ne yapmalıyım?
  Teşekkürler.

  • 8

   Merhaba,
   Tedirgin olmana gerek yok. Teknik becerilerini geliştirmen ve bir analistin sahip olması gereken becerileri öğrenmen yeterli olacaktır. özgeçmişini buna göre güncellersen mülakatlarda kendini ifade etme şansı yakalayabilirsin. Bir iş analisti ne yapar sorusuna cevap verebiliyor musun? 😉

 5. 9
 6. 10

  Çok sevdim bu yazıyı… Bilgisayar mühendisiyim. Ve işin en sevdiğim kısmı sistem analizi yapmak… Devlet sektöründe çalışıyorum. Analiz edilmesi gereken o kadar çok sorun var ki. İş süreçleri hep taklit yöntemiyle ilerlemiş. İnsanların yargılarını kırmak ve tanımlamada yaptığınız zamandan, insandan tasarruf yapıp en iyi işi çıkarabilme çabasındayım. Ve bu gerçekten çok zor. Ayrıca ben sadece okuyarak, eğitim alarak değil bu işinde doğuştan bir yetenek olduğuna inanıyorum…

 7. 11

  Merhaba hocam, iş analisti rolüyle bir proje geliştirmem gerekiyor. Gelir-gider modelini,rekabet analizini nasıl yapabilirim?

Yorumunuz: