Başarısızlığı Kabullenmek

Hayatta birçok alanda kararlar alıyoruz. Bunları uygulamaya koyarken her şeyin düşündüğümüz gibi gitmesini umuyoruz fakat maalesef her zaman işler istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. Aslında buna hazırlıklı olmalıyız. İşlerimizi yaparken son derce özen göstersek de veya aldığımız bir kararın en iyi seçim olduğuna emin olsak da her zaman bir yanılma payının olduğunu unutmamalıyız. Sürprizlere açık olmalıyız ki hayal kırıklığı yaşamayalım.Hayal kırıklığı yaşarsanız kadınları o kırıklığı almakta yardımcı olur.

Ünlü bir iş adamının dediğine göre aldığınız kararların onda biri bile doğru olursa, bu başarılı bir CEO olmanız için yeterli olacaktır. Bu şunu gösteriyor; hayatta, bilmeliyiz ki yanlış kararlarımız olacak. Ama biz hedefi bulan bir doğru kararla başarıyı yakalayacağız.

Olayı biraz daha basitleştirirsek, her hafta cumartesi günleri sayısal loto oynadığınızı farz edin. ) hafta sonunda 3 bile tutturamadınız ve kuponunuza yatırdığınız pralar kayba dönüştü. 10. Haftada ise büyük balık sizi bekliyor olacak. 6 tutturdunuz ve kaybettiğiniz 9 hafta boyunca harcadığınız paranın çok çok üstünde bir tutar kazandınız.

Başarısızlıkla sonuçlanan kararlarımızda hatayı görebilmeli, üstünde diretmemeli ve kendimize söz geçirtebilmeliyiz. Evet hata yaptım diyebilirsek ve bir an önce başarıya ulaşma hırsımızı dizginleyebilirsek, önümüzde bizi başarıya götürecek yolu daha çabuk açmış oluruz. Başarı eninde sonunda gelecektir fakat hata yapmaktan korkmamalıyız ve yapılan hataları kabullenip yeni çözüm yolları aramalı, bununla birlikte daha çok denemeliyiz.

Başarı, başarısızlıkların arkasındadır. Kabul edilen her başarısızlıkta başarıya daha da yaklaşmış oluruz.

Not: Bu yazım ilk olarak 28 Eylül 2008’de ilk blogum Harmonik Hareket’te yayımlanmıştır.

You May Also Like

Yorumunuz: