Bir Yerde Yazılım Geliştirme Varsa Orada Ortam Güzel Olacak

Dünyanın en güzel ofislerinden konu açılırsa hemen aklınıza ilk olarak Google ve Facebook ofisleri gelir; değil mi?

Google ve Facebook gibi şirketler neden çalışma ortamlarını bu kadar güzelleştirmek için çaba sarf edip masraf altına girişirler, hiç düşündünüz mü? Yani bildiğimiz klasik bir ofis ortamı ve ortak kullanıma açık birkaç kafeterya iş görmez miydi? Belki bir tane spor salonu ile hoşluk yaratıldığı da düşünülebilirdi. Daha fazlasına ne gerek var? Yoksa bir ofisin tasarımına ince eğilmek ve çalışma ortamının sosyal olanaklarına yatırım yapmak bir işveren marka çalışması mıdır? 😉

Google ve Facebook’un tasarım harikası olan yaratıcı ofisleri en çok bilinen ve konuşulan ofisler. Oysa bu örnekleri dünyadan ve hatta Türkiye’den vererek çoğaltabiliriz. Pixar, Turkticaret.net, Sahibinden.com benim aklıma ilk gelenler. Aslına bakarsanız insancıl çalışma ortamı yaratmak ile yaratıcı, tasarımsal detaylarla süslenen ofisler yaratmak aynı şey değil. Ama ikisinin de ortak noktası insancıl ve konforlu bir çalışma ortamı sunmaları. Bir iş gününün büyük bir kısmını geçirdiğimiz iş yerlerinde sadece çalışma odaklı ve çalışmak için gerekli minimum gereksinimler masa, sandalye, bilgisayar ve (lütfedip) internet dışında insan fizyolojisinin ve psikolojisinin önemsenmediği çalışma ortamları da maalesef çok fazla.

Teknoloji şirketlerinin ofislerinin eğlenceli olması rastlantı değil

Ofis ortamlarının nasıl olması gerektiği geniş bir konu ancak ben özellikle IT birimlerinde çalışanlar için konuyu ele almak istiyorum. Stresi oldukça yoğun ve fazlaca kafa patlatmak zorunda olunan, saatlerce bilgisayar karşısında kalınıp yerinden kalkamayacak kadar yoğun anların sıklıkla yaşandığı departmanlardır bilgi sistemleri. Bu nedenlerle gün içerisinde çalışırken bu insanların özellikle kafalarını boşaltmaları, vücutlarını esnetebilmeleri ve gözlerini dinlendirebilmeleri her şeyden önce sağlıkları için gereklidir. Süreklilik yaşandığında bir noktadan sonra sıkıcı da gelebilecek bir iş kolu olduğu düşünüldüğünde çalışma ortamlarında keyifli ve yeniden motivasyon sağlayıcı unsurlara ihtiyaç duyulduğu açıktır. O yüzdendir ki bir yerde yazılım geliştiriliyorsa orada çalışma ortamı güzel, keyifli ve neşeli olmak zorunda. Yani diyorum ki özellikle teknoloji şirketlerinin ofislerinin eğlenceli olması rastlantı değil. Marissa Mayer’in Yahoo’nun başına geçer geçmez aldığı ilk kararın çalışma ortamlarını verimliliği arttıracak şekilde düzenlenmesi yönünde olduğunu da hatırlatmak isterim.

Kurumun çalışanına çizdiği profili anlamış olursunuz…

İşverenler ve şirketler, çalışma ortamlarını insan sağlığına uygun, yeniden motivasyon sağlayıcı, dinlendirici ve aynı zamanda çalışmaktan keyif aldıracak unsurların gerekliliği açısından ele almadıkça çalışanlarından en yüksek verimi ve başarıyı bekleme hakkına sahip olamazlar. Ayrıca kurumsal bilince ulaşamamış şirketlerdeki en büyük iş ortamlarında yapılan “güzelliklerin” çalışanlar tarafından kötüye kullanılacağı ve istismar edileceği düşüncesidir. Ne ezik bir düşünce! Oysa kimse saatlerce yukarıdaki kaydıraktan (Google ofisi) kayma derdinde değil, ya da kahvecide saatlerce kahve içmeye de inanın ki bayılmıyoruz. Bu da kurumun çalışanına duyduğu güveni ve çalışanına çizdiği profili göstermiş oluyor.

Şu da unutulmamalıdır ki artık özellikle y kuşağı temsilcileri olan bizler için iş yeri tercihinde çalışma ortamı oldukça fazla dikkat edilen bir etkendir. Çalışma ortamında mutlu ve huzurluysam, rahat ve konforluysam eve hiç gitmek istemem ki! 😉

Aşağıdaki videoda Turkticaret.net’in Bursa ofisini görebilirsiniz. Yukarıda yazdıklarımı gözünüzün önüne getirerek izlemenizi tavsiye derim.

You May Also Like

Yorumunuz: