Dijital Bankacılık Mobille Güçleniyor

2015’te bankacılık işlemlerinde mobilin interneti geçeceği tahmin ediliyor. Mobil ile internet birbirleriyle yarışırken aynı zamanda alternatif dağıtım kanalları arasından sıyrılmaya doğru hızla ilerleniyor. Geleceğin dijital bankacılığı ortamının hazırlanmasının adımları internet ve mobil bankacılık ile atılıyor.

Günümüzde bilgisayar başında gerçekleştirdiğimiz birçok işlemi artık akıllı telefonlarımız ile mobil olarak gerçekleştirebilmeyi bekliyoruz. Bu çok normal. 🙂 Şirketler de bu beklentinin farkında olarak artık mobil platformda da rekabete girişiyorlar. Bunun en yoğun yaşandığı sektörlerden biri de bankacılık. Bütün bankalar mobile olan yatırımı artırıyorlar. Peki neden?

Mobil, diğer kanallardan pay almaya başlıyor. Yani biz tüketicilerin/kullanıcıların hayatına mobil girmiş durumda. Artık mobil ve internet alternatif dağıtım kalanı olarak değil günümüz ve geleceğin temel kanalı olma yolunda ilerliyor. Bundandır ki dijital bankacılığa yatırım yapılıyor. 😉

Türkiye Bankalar Birliğinin Aralık 2012 istatistik verilerine göre internet bankacılığını kullanmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş yapmış bireysel müşteri sayısı 22 milyon kişi.

Platin Dergisi’nin Mayıs 2013 sayısında tam da bu konuyla ilgili bir dosya yer alıyordu. Dosyada birçok bankanın alternatif dağıtım kanallarından sorumlu üst düzey yöneticine mobil bankacılığın geleceği ve bu yönde yaptıkları yatırımlar sorulmuş. Ortak sonuç şu ki, mobil bankacılık adk içerisindeki payını arttırarak, birçok müşteri için ilk kanal olma özelliğini kazanacak. Hatta artık internet ve mobil bankacılığına adk gözüyle bakmak da son derece yanlış olur. Mobil ve internet ana kanal oluyor!

Geleceğin bankacılık faaliyetleri içerisinde temel noktada yer alacak bu iki kanala bankalar yatırımlarını her geçen gün arttırmakta. Bankaların hemen hepsi mobilin giderek önemini arttıracağını ve yatırımlarını mobile yoğunlaştıracaklarını belirtiyor. Bankaların hepsi mobil uygulamalarını daha çok geliştirerek, mobil kanal üzerinden yapılan hizmet yelpazesini geliştirecekleri belirtiyor.

Henüz mobil bankacılık uygulamasına sahip olmayan bankalar olsa da olanlar kendi aralarında rekabet çoktan girmiş durumda. Teknolojinin ulaştığı her noktayı bankacılık sektörü geliştirip, test edip hızlıca kendi ürünlerine yansıtabilme konusunda öncü diyebiliriz. Bu anlamda Türkiye’deki bankaları son derece başarılı gördüğümü söyleyebilirim.

Hal böyleyken mobil bankacılık uygulamaları geliştirme ve Bankacılık IT sektöründe çalışanlar için internet ve mobil bankacılığa yönelme vaktidir.  😉

You May Also Like

Yorumunuz: