Dijital Pazarlamanın İnfografik Ayağı

İnfografiklerin online mecralarda nasıl kullanılabileceğini daha önce birçok kez yazdım. Şimdi ise infografiklerin kurumsal anlamda şirketlerin de kullanabileceğini ve bunun nasıl olması gerektiğini bir örnekle anlatmak istiyorum.

Aslına bakarsanız temelde infografik oluşturmanın asıl nedeni dijital dünyada markanızın reklamını yapmaktır. Markanızı duyurmak, insanların özellikle dijital dünya ve sosyal medyada markanız hakkında konuşmasını sağlamaktır. Viral bir araç olarak da kullanılabilecek bir araçtır infografikler. Dijital pazarlama yaklaşımlarında hazırlanacak bir infografik sadece sizden bahsedilmesini sağlamakla kalmayıp, size kurumsallık da yükleyerek, “prestijli” bir bahsediş sağlamış olur. Bu prestij, markanızın vurgu yaptığı değerlerle, övündüğü sayısal verilerle sağlanmış olur.

Oluşturduğunuz infografikleri dijital dünyada yönetimini yapmalısınız

Şirketlerin markaları hakkındaki verilerle oluşturdukları infografiklerin yanı sıra sektörel araştırmalarını da infografik haline getirip dijital dünyaya servis edebilirler. Ancak bu servis edilmenin bilinçli bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Hazırlanan bir infografik, sıradan bir görsel veya grafik değildir ve içerisinde markanıza ait veya sektöre ait önemli veriler barındırdığından sektöre doğrudan haber kaynağı olmaktadır.

Garanti Bankası’ndan internet şubesi kullanımı infografiği

Garanti Bankası, Türkiye’de infografik hazırlayan ilk banka. Türkiye’de infografik hazırlayan şirketlerin sayısı bir elin parmağını geçmeyeceğini düşünürsek önemli bir adım. Özellikle Garanti’nin hazırladığı infografiği nasıl kullanacağını oldukça merak ediyorum. Garanti Bankası bu infografikle birlikte internet bankacılığına vurgu yaparak reklamını yapacak mı, yoksa bu infografik sadece Garanti’nin kendi web sayfasında hoş bir görsel olarak kaybolup gidecek mi?

İnfografiklerin, pazarlama açısından nasıl fırsatlarla dolu olduğunu görebiliyor musunuz?

You May Also Like

Yorumunuz: