Domino Taşı ve Dev Tablo

Toplum Gönüllüleri Vakfını biliyoruz. Vakfın Türkiye ‘deki birçok üniversitede gönüllülük yapan örgütlenmeleri var. Bir tanesi de Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Kulübü adı altında yürüttüğümüz “YıldızTog”.

YıldızTog olarak bir çok projemiz var ve ben de Küçük Adımlar Büyük Yarınlar (KABY) projesinde aktif yer alarak proje liderliğini yapmaktayım.  Bu projenin benim için en anlamlı yanı ise çoğu örgütlenmelerde projenin ilköğretim düzeyinde yapılmış olması fakat bizim bu sene projeyi lise öğrencileriyle gerçekleştirecek olmamız. Bunu düşündüğümde ve gençlerin konumunu düşündüğümde domino taşı benzetmesini yapmaktan kaçınamadım.

Önümüzde harikulade domino taşları var.

Sevindirici olan domino taşlarına sahip olmamız; ama fazla düzenli bir dizilim!

Dizilmiş ve bir düzene uydurulmuş topluluk; ve bunun sonucunda oluşan bir toplum.

Görenlerin, gücünü fark edememesinin olanaksız olduğu bir topluluk.

Niteliksiz domino taşı yığınını anlamlı bir bütün oluşturma çabasıdır KABY projesi.

Özetle, ülkemizdeki genç nüfusun niceliğiyle gurur duyarken niteliği ikinci sınıfa atma hatasına düşüyoruz. Oysa cahil dost hiçbir zaman tercihimiz olmasa gerek.

Bir yığın domino taşını upuzun ve sıralı bir şekilde dizmek marifet değil. Birbirlerinden farklı olmayan dominolar sıradan bir yaşama mahkum bırakılıyorlar. Sıradan bir sonla birlikte tek bir dokunuşla darmadağın!

Gençlerin özgür ortamda birey olmanın tadını çıkarabilecekleri ve sosyal duyarlılıklarını geliştirebilecekleri bir ortam hayal ederken, bunun pek de zor olmadığını görebiliriz.

Gençlerin sahip oldukları kişisel yeteneklerinin açığa çıkmasının önemini biliyoruz. Böylelikle herkesin toplumda farklı görevleri üstlenebileceği bir ortamın temelini atabileceğiz.

YıldızTog olarak KABY projesini bu sebeple bu yıl orta öğretimde liselilerle birlikte gerçekleştireceğiz. Daha bilinçli, daha duyarlı bir topluluk için ilk adımları gençler olarak birlikte atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Amacımız dominoları tek düze dizmek değil. Onlardan anlamlı bir resim oluşturmak. Her bir dominonun vazgeçilmez olduğu herkesin farklı bir renk olduğu bir resim!

You May Also Like

Yorumunuz: