Etiketleriniz Kim Olmak İstediğinizi Ortaya Koyar

Kendinize yüklediğiniz misyon sadece sizin olmak istediğiniz şeyi belirlemez, aynı zamanda başkalarının sizi nasıl algılamasını istediğini de belirlemiş olursunuz. Bu yüzden, misyon ve kendinizle ilişkilendirdiğiniz etiketler çok kritiktir ve geleceğinizi şekillendirir.

Aldığınız eğitim, çalıştığınız şirket ve içinde bulunduğunuz sektör, çalıştığınız departman… Bütün bunlar size etiket yükleyecek temel unsurlar. Ancak biz biliyoruz ki günümüzde birçok insan eğitimini aldığı işte çalışmıyor ve yine biliyoruz ki birçok insan şuanda bulunduğu işten ayrılmak istiyor. Bütün bunlar gösteriyor ki siz kendinizi yönetmezseniz hayat sizi bir yola sokmaya var gücüyle çabalamakta. İstemediğiniz bir yerde bulunmak size istemediğiniz bir etiketin yereleşmesi demektir. İşin kötüsü de artık o etiket, sizin misyonunuz hale gelecek ve insanlar da sizi o misyone göre algılayacaktır. Siz öyle algılanmak istemeseniz de her geçen gün bu etiketler birikir ve sizin markanız halini alır.

Kendinize yüklediğiniz unvana gelecekte olmak istediğiniz yeri düşünerek karar vermelisiniz. Çünkü siz unvanla sadece o anda yaptığınız işi ve iş tanımınızı belirlemiş olmuyorsunuz. Bundan çok daha fazlasını da karşı tarafa iletmiş oluyorsunuz. “Benim uzmanlık alanım budur ve bana bu konuda güvenebilirsiniz.” mesajı da bununla birlikte geliyor. Böylelikle size gelebilecek iş teklifleri de artık bu alanda olacaktır çünkü sizin kendinizle ilgili yarattığınız algı tam da bu yönde olmuş oluyor.

Kendinizi tanımlarken, elbette abartıdan ve gerçek dışı ifadelerden kaçınıyorsunuz. Ancak, olmak istediğiniz yeri belirlemek ve buna uygun olarak hareket etmek kadar, olmak istediğiniz yeri kendinizle ilişkili hale getirebilmek de çok önemli. Kendinizi nasıl etiketlerseniz, karşı taraf da size öyle değerlendirecektir.

You May Also Like

Yorumunuz: