Facebook Sizi Bir Güzel Pazarlıyor

Facebook, gecesini gündüzünü kazancını nasıl arttırabileceğini düşünerek geçiriyor. Bunun sonucunda da her geçen gün yeni gelir modelleri üzerine çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların temelinde ise kullanıcıların beğeni ve ilgi alanını markalarca daha da hedeflenebilir hale getirerek markalara Facebook’ta reklam yapmaya teşvik etmek yer alıyor.

Neyi sevebileceği, neyi satınalabileceği tahmin edilebilen profiller

Buraya kadar her şey normal. Eğer Facebook veya herhangi bir sosyal ağda kullanıcıysanız bu platformlarda artık kendi kişiliğinizi, profilinizi ve birçok konudaki eğiliminizi gözler önüne sergiliyorsunuz demektir. Bu da sizi internet ortamında tanıyan ağların, sizi reklamverenlere pazarlaması için bulunmaz bir nimet haline getiriyor. Hatta sosyal ağ kurmanın temelinde yatan neden budur diyebiliriz. Artık karşılarında neyi sevebileceği, neyi satınalabileceği tahmin edilebilen profiller hazır! Beğenilerinizi, ilgi alanlarınızı analiz eden ağlar, markaların hedef kitlesine uygun profillere reklamlar göstermesine uygun ortamları yaratarak markaların sosyal medya pazarlama diye bir bütçe kaleminin doğmasına neden oluyor.

Kendinizi zaman zaman bu duruma karşı kullanılmış hissedebilirsiniz. Ancak her hizmetin bir bedeli olduğu ve bunun da en masum yolunun size reklamlar gösterilmesi olduğunu da kabul etmeliyiz. Ancak yine de Facebook özelinde, kendinizi bazı reklam modellerinde malzeme olarak kullanılmasının önüne geçebilirsiniz. Malzeme olarak kullanmak olarak yorumluyorum bunu çünkü Facebook, arkadaşlarınıza sizi referans göstererek markaları pazarlıyor. Eğer buna izin verdiyseniz birçoğundan haberiniz bile olmaz.

Facebook, kullanıcıların beğendiği ve takipçisi olduğu sayfaları, o sayfaların gönderilerini sponsored adı altında arkadaşlarınıza gönderiyor. Size de diğer arkadaşlarınız kullanılarak benzer gönderilerin haber akışınızda çıktığını görmüştürsünüz. Bunun önüne geçebilmek mümkün.

Facebook’un sizi referans göstererek reklam malzemesi olarak kullanmasının önüne geçebilirsiniz

Bunun için yapmanız gereken şey, 3. şahıs siteleri alanında 3. parti reklamlar havuzundan kendinizi kaldırmanız. Bu sayede kimse sizin üzerinizden, sizi kullanarak arkadaşlarınızı etkileyemeyecek. Ayrıca uzun süredir Facebook kullanıyorsanız zaman içinde beğendiğiniz sayfaların öyle çok arttığını ve artık birçoğunun belki de sizin istemeyeceğiniz sayfalara dönüştüğünü görebilirsiniz. Hatta “ben bunu ne zaman beğenmişim” diyebilirsiniz. Bunun için beğendiğiniz sayfaları da zaman zaman gözden geçirmenizde fayda var.

1. Öncelikle hesap işlemleri sayfasına gidiyorsunuz.

2. Ardından sol menüdeki Ads (Reklamlar) alanını seçiyorsunuz. Burada karşınıza iki alan çıkacak. Third Party Sites (3. şahıs siteleri) ve Ads & Friends (reklamlar ve arkadaşlar).

3. Bu alanlardaki ayarların ikisini de “Hiç Kimse” olarak seçiyorsunuz.

4. Artık hem beğendiğiniz sayfaların arkadaşlarınızın gözüne sokulmasının, hem de reklam amaçlı kullanılmasının önüne geçmiş oluyorsunuz.

You May Also Like

1 comment

  1. 1

    Facebook yıllardır üzerimizden iyi paralar kazanıyor, artık hayatın bir parçası oldu, insanlar birbirlerini facebook üzerinden takip eder olmaya başladı.. A sosyal hayata dair ne varsa facebook üzerinden yapılabiliyor

Yorumunuz: