Geleceğin Liderleri Önce İyi İnsan Olmalı

Başlıkta bilerek “lider” ifadesini kullandım. Oysa çoğu zaman biz gençlere hep iyi bir “yönetici” olmamız söylenir. Bize yüklenen vizyon yöneticilikle sınırlıdır. “Sen de iyi bir yönetici olduğunda…”, “Senin de altında insanlar çalışmaya başladığında…”, “Sen böyle bir yönetici olma sakın….” Bütün bu ifadeler henüz 1-3 yıl arası bir deneyime sahip gençlerin hayallerinin “iyi bir yönetici” olmaktan öteye gitmemesi gerektiğini söylüyor her fırsatta. Oysa bu tamamen sizi dünyayı nasıl yakaladığınıza ve geleceğe dair strateji geliştirebilme yeteneğinizle ilgili.

Temelde “önce iyi insan olmak” misyonundan ödün vermeden hayatımızın her anında mutluluk ve faydanın bir arada yürüdüğünü unutmamak gerekir. İnsanlara fayda sağlarsanız kendinizi çok daha fazla mutlu hissedersiniz. Size ait olan, günün belirli bir zaman dilimini bir işverene profesyonelce kiraladığınızda sizin için çalıştığınız şirket birer müşteri haline geliyor. Müşterinizi memnun ettiğiniz de siz de mutlu oluyorsunuz. Mutlu olmak için tek başına çalışmak yetmiyor; sağlıklı insan ilişkileri geliştirmeli, diyaloğu kesmemeli ve empati kurabilmelisiniz. Duygusal zekanız, insandan anlamak ile kendisini sınarken; bugün birçok bankanın reklamlarında vurguladığı gibi “halden anlamalısınız.”

Bugün biz gençler, yöneticilerimizi ve şirketlerimizde yer alan lider özellikli profesyonelleri kolayca tespit edebilir ve değerlendirebiliriz. Şunu çok net biliyorum ki bugün iyi bir lider kendisiyle kuşak farkı olan genç yöneticileri anlamaya çalışma gayreti göstermesi ile bile çok net farklılaşabilir. Benim için profesyonel iş hayatının gerekliliklerinden çok, gelişen dünyanın zaman içindeki değişimlerinin farkında olmak ve buna göre uyum sağlama gayreti göstermek, değişimin kaçınılmaz olduğunu kabul edebilmek en büyük lider özelliklerininden birisi.

Para Dergisi’nin 2012/51 sayısında “Yeni Profesyonelleri Bekleyen Zor Görevler” ve ” Genç Profesyonelin Profili” başlıklı yazıları okurken biz gençlerden beklentinin ne seviyede olduğunu görmek adına oldukça ilgimi çekmişti. Bizlerin sahip olması gereken donanımların iş dünyası tarafından farkında olunması sevindiriciydi. Farkında olmayan şirketler için ise öğrenmek adına iyi bir fırsattı. Ancak iyi insan olmak, öğrendiklerimizi insanlığa fayda sağlayacak şekilde gerçekleştirebilmek atlanmıştı ya da o yazı için bunun yeri ve sırası olmadığı düşünülmüştü belki de.

İşinizi iyi bilmek ve sorumluluklarınızı muazzam gerçekleştirebilmek sizin iş hayatınızı sürdürmeniz için yeterli olabilir ancak, ücretli bir çalışandan öteye sürüklemeye yetmez.

İyi bir lider aynı zamanda iyi bir insandır.

You May Also Like

Yorumunuz: