Ortam Kütüphanesinde Görsellerin Gözükmemesi Sorunu

WordPress tabanlı sitenizde herhangi bir nedenle sunucunuzda yer alan görsellerin ortam kütüphanesinde gözükmediği durumlar olabilir. Ben sizlere sunucudan görsellerin yüklenerek nasıl ortam kütüphanesine taşınacağını anlatacağım.

FTP ile site dizinine bağlandığınızda, Uploads klasörünü veya bu klasör altındaki başka bir görsel arşiv klasörünü sildiğinizde görselinizi sitenizden tamamiyle kaldırmış oluyorsunuz. Yani görsel kaynağını siliyorsunuz. Bunun sonucunda da içeriklerinizde hatalı görsel izleri kalmaya devam ediyor. Hele ki içinde çok fazla görsel bulunduran bir görsel arşiv klasörünü sildiyseniz bu görselleri yeniden WordPress’e yüklemek mümkün olamayabilir. Ayrıca görselleri geçmiş zaman dilimindeki kendi arşiv klasörünün içerisine WordPress’in ön yüzünüzden yüklemeniz mümkün değil. O halde çözüme sorunun başladığı yerden başlayacağız. 🙂

Öncelikle görselleri yeniden kendi klasörlerine taşıyın

  1. Öncelikle sitenizden kaldırdığınız/sildiğiniz görselleri yeniden kendi klasörlerine FTP ile yüklüyoruz. Böylelikle artık görselleri yeniden sitemize yüklemiş olduk.
  2. Görseller sitemizde yüklü ve kendi arşiv klasörlerinde olduğu için artık içeriklerinizde de başarılı bir şekilde gözükecek. Tabi buradaki önemli nokta şu ki görsel isimlerinde bir değişiklik yapmamanız gerekiyor.

Buraya kadar her şeyi başarılı bir şekilde yaptıysanız içeriklerinizde görseller gözükmeye başlamış demektir. Ancak tek bir sorun kaldı. Ortam kütüphanesinde bu görseller eskiden olduğu gibi gözükmüyor! Bu görselleri yeniden ortam kütüphanesine taşımanın çözümü var.

Görsellerinizi FTP ile sunucuya yükledikten sonra bu adımları izleyin

Sunucudaki görselleri yeniden ortam kütüphanesine taşımanıza yardım edecek bir eklenti önereceğim sizlere. Bu eklenti sayesinde normalde WordPress’ten sunucuya taşınan görselleri, bu sefer
sunucudan WordPress ortamınıza taşıyacağız.

add-from-server-eklentiAdd From Server eklentisini kurup, etkinleştirin.

WordPress panelinizdeki Ortam başlığı altında Add From Server’ı göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda karşınıza sitenizin dizini açılacak. Buradan Uploads klasörü altında hangi klasörde yer alan görselleri taşıyacaksanız o klasörü açıp görsel seçimi yapıyorsunuz.

Aktarılacak görselleri seçtikten sonra Import butonu üzerinde bir seçenek göreceksiniz. Orada File Time seçeneğini seçmenizi öneririm. WordPress kayıtlarında görsel yükleme tarihi eskiden olduğu gibi kendi tarihinde olmasını sağlar. Öbür türlü bu işlemi yaptığınız tarih geçerli olur.

Her şey tamamsa artık Import butonuna basarak, görsellerinizi ortam kütüphanesine taşıyabilirsiniz.

You May Also Like

Yorumunuz: