Hata Yapmadan Kendini Geliştiremezsin

Kendinizi geliştirmeniz için hata yapmalısınız demiyorum ancak hata yaparak ne yapmamanız gerektiğini tam anlamıyla deneyimlersiniz diyorum. Görerek, deneyerek ve yaşayarak öğrenme. Hem en etkili hem de bedeli en ağır olan öğrenme yöntemi. Acı çekerek, pişman olarak ancak kalıcı bir öğrenme şekli.

Hata yaptığınızda bir kararın sonucununda oluşabilecek olasılıklar artık olasılık olmaktan çıkar ve net olarak karşınızda durur. Siyah ile beyaz kadar birbirinden ayrılan bu durum elbette mutlak bir doğru değildir ancak bir sonraki tercihinizde karar almanızda çok etkili olacaktır. Öyle de olmalıdır.

Hatalardan ders alamayacaksak hata yapmak kabul edilebilir olmaktan çıkar. Hatalardan aldığımız derstir öğrenme. Öğrenmenin bir yolu olarak hata yapmak oldukça saçma bir bakış açısı olur. Ancak biliyoruz ki hatasız bir iş ve hatasız bir hayat söz konusu değil. Bütün motivasyonunuzu hatasız olmaya odaklamak da yine hata doğuracaktır.

Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki; aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok. (Sartre)

Hata yaptığınızda korkmamak ve endişelenmemek gerekir. Hatayı kabullenmek ve bir daha yapmamak adına gerekli dersleri çıkarmak olmalıdır yapmanız gereken. Hata yapmak gelişim sürecinizin bir parçasıdır ve siz hatasız olmaya değil, öğrenmeye odaklı olmaya çalışmalısınız.

Öte yandan yaşayarak öğrenmek bedeli en yüksek öğrenme biçimidir.

Okumak, araştırmak ve sonrasında harekete geçmek.

You May Also Like

Yorumunuz: