HTML Boşluk Kodu

O kadar ihtiyacım oluyor ki bu minik koda!

Her seferinde internette araştırıp, bulduğum yerden kopyala yapıştır ile kullanmaktan çok yoruldum. Aslında daha önce kullandığım yerlerden de alabilirim ancak bu da hiç pratik olmuyor.

Belki ezberlemeyi deneyebilirdim ama beynime gereksiz yük de yüklemek istemiyorum ya da bu zamana kadar bunu reddetmiştim. Ancak şimdi bunu yazarken sanırım ezberledim. 🙂 Yazmanın gücü! Özellikle blog yazanlar için de gerekli olacak bu kodu buraya not etmek istiyorum.

Böyle şeylerle gereksiz yük taşımayacağım. İşte buraya yazıyorum. Çift tırnak içindeki ifadeyi kullanmalısınız. 😉

 

Bundan sonra boşluk kodu ihtiyacım olduğunda buraya bakıp kullanacağım. O halde yeri gelmişken boşluk kodunun ne işe yarayabileceğini de anlatayım.

Boşluk kodunun özellikle bloggerların ne amaçla kullanabileceğini ve en çok hangi konuda ihtiyaç duyabileceklerine değineyim. Ben de açıkçası genellikle içeriksel amaçlarla kullanıyorum ancak bazen yazılımsal ihtiyaçlar için de son derece pratik bir çözüm oluyor.

  • Çoğu zaman yazılarınızda paragraf oluşturmak isterseniz, yazı paletinden paragraf seçmiş olduğunuz halde bir türlü paragraf oluşturamazsanız.
  • Bazen de yazılarınızın sonunda bir boşluk veya mesafe bırakmak istersiniz. Çünkü yazınızın sonunda yer alan eklentiler olabilir. Örneğin ilgili yazılar veya sosyal paylaşım butonları olabilir. Yazınızın sonuna bu alanların yapışmaması için yazınızın bittiği yerde enter ile satırlar oluşturursunuz ancak boşluk oluşmaz. Boşluk oluşacağı yerde div satırları meydana gelir.

Sonuç olarak boşluk veya satır oluşturmak istediğinizde yazınızın metin alanına, yani html kod alanında bu boşluk kodunu ekleyerek kullanabilirsiniz. 🙂

You May Also Like

Yorumunuz: