İçerik Kral [Content Marketing]

İçerik kraldır. Bunun içindir ki pazarlama ve reklam dünyası hiç olmadığı kadar içeriğe odaklanmıştır ve daha da odaklanacaktır.

Özgün içerik çok ama çok değerlidir. Özgün içerik üretmek şirketler ve markaları için pazarlama faaliyetleri arasında her geçen gün daha önemli ve kritik olmaktadır. Markalar blog sayfalarında kral olan içeriği üretmeli, ürettirmeli ve nihayetinde bu kral olan içeriğe yer vermelidir.

İçerik özgün olmakla birlikte, yaratıcı, ilgi çekici son derece güncel ve iyi tasarlanmış olmalıdır. (Biri infografik mi dedi?) Sosyal medyanın hızında eskimiş bilgiyi paylaşmak, markayı trend olmaktan uzaklaştıracaktır.

İçerik neye yarar?

  • Marka değerini artırır. Markaya prestij kazandırır.
  • Müşteriyle iletişim kurar. Müşteriye fayda sağlar. Müşteri bağlılığı sağlar. Müşteriye faydalı bilgi esnasında reklam yapar.
  • Satışa yönelik itici reklamların aksine “sevimli” ve müşteriye “faydalı” reklamları bilgi verme metoduyla yapmayı sağlar.

İçerik kral ne demektir?

İçerik kral, İnglizce “content is king” deyiminden gelir. Faydalı, özgün ve kaliteli içeriğin dijital dünyadaki kritik önemini ifade eder.

Daha önce içerik, kral değil miydi?

İçerik her zaman değerliydi ancak oluşturulan içeriğin etki etme gücü bu kadar yüksek değildi. Sosyal medya bu gücü ciddi anlamda tetikledi.

Pazarlamada içerik her zaman kullanıldı ancak günümüzde müşterilerin kral olan içeriğe daha fazla ihtiyacı var.

İçerik derken?

Müşteri markadan ona fayda sağlayacak, ip ucu niteliğinde kendisine değer katacak, zaman zaman onu eğlendirecek, kendisiyle iletişim kuracak araçlara ihtiyac duyar. Bu ihtiyacı karşılamak zorunda olan marka ise bu fırsatı kullanarak müşterinin gözüne somadan reklamını yapabilir. Ancak temel amaç reklam yapmak değildir. Müşteriyi elde tutmaktır en temel amaç.

Bununla da kalmıyor. İçerik SEO için de son derece önemli. Kral içerik, arama motorlarından hedef kitlenizde yer alan doğru kişileri size getirecektir.

İçerik text metin, araştırma, infografik, video, sunum hatta oyun bile olabilir.

İçerik gerçekten de kral değil mi? Bu yüzden, içerik üretmek, bunu önemsemek ve yatırım yapmak şirketlerin dijitaldeki temel pazarlama görevi olmalı. Sosyal medyada var olmak yetmiyor, keşke yetseydi. 🙂

Sosyal medyada paylaşacak size ait içeriğiniz var mı?

You May Also Like

Yorumunuz: