İnfografik Tasarımda Kritik Detaylar

Bir infografik tasarlatmak istiyorsunuz. Elinizde veriler mevcut. Belli ki bir araştırma sonuçlarını pdf formatında daha önce de kullandınız. Belki de daha yolun çok başında, işlenmemiş bilgiler excelde yapayalnız yaşarken onları uyandırıp dijital dünyaya sürmeyi planlıyorsunuz.

Böyle bir durumda tasarımcıya “al arkadaş bunlardan bir infografik tasarla” derseniz, yolun başında kaybetmiş olursunuz.
Tasarımcının görevi sizin bilgilerle dolu dosyanızı çalışmak, ayıklamak değildir. Tasarımcıdan veri madenciliği yapmasını bekleyemezsiniz. Yoksa sonuçlarına da katlanırsınız.

Yukarıdaki yöntem sizin ciddi ve profesyonel bir bilinçle infografik tasarlatmadığınızı gösterir. İnfografiğin bir stratejisi olmalı ve siz bu stratejiyi çalışma görevini tasarımcıya emanet etmemelisiniz! Emin olun infografik tasarımcı da bundan şikayeti.

Dijital pazarlama stratejisinin bir ürünü olarak infografik tasarlatmak istendiğinde, hangi verilerin ve bu verilerin nasıl kullanılacağı, nereye vurgu yapılmasına kadar profesyonelce çalışılmalı. Verilerin hangi sırayla yerleştirileceği, verilerin yorumlanması ve doğru sözcükler seçilerek sunulması kritik öneme sahiptir. Bütün bunlar asla tasarımcının insiyatifine bırakılamaz. Yoksa bir kutudaki puzzle parçalarını gelişi güzel bir örtünün üzerine atarak  anlamlı bir görünüm elde etmesini beklemiş olursunuz!

Her ne kadar tasarımcınız bütün iyi niyetiyle, elinden gelenin en iyisini yapmış olsa dahi…

You May Also Like

Yorumunuz: