İnternetten Alışverişin Avantajını Kaçırmayın

İnternetten alışveriş etmeye mesafeli yaklaşan, bir e-ticaret sitesinden nasıl alışveriş edeceğini bilmeyen  ve bu yüzden hayatında hiç internetten alışveriş etmeyen o kadar çok kişi var ki; size bunu sayılarla ifade ettiğimde biliyorum ki çok şaşıracaksınız. Eminim bu şaşkınlığınız çok kısa sürecek çünkü hemen yakınınızdaki insanların bu anlattığım tanıma bire bir uyduğunu göreceksiniz.

İnternetten alışveriş etmede önemli faktörler yaş ve kişi karakteri; eğitim ikinci planda. Kilit sözcük dijital okuryazarlık

İnternetten hiç alışveriş etmediğini söyleyen yakınlarınız, arkadaşlarınız olduğunda göreceksiniz. İlk anda eğitim seviyesine göre bu yakınlarınızın hala nasıl e-ticaret ile tanışmadığına bir cevap bulamayacaksınız belki de. O zaman söyleyeyim bu durumun eğitim ile o kadar da fazla ilgisi yok! Öğretmen, doktor veya mühendis olan bir yakınınızın internetten alışveriş etme alışkanlığını kazanamamış ve bu konuda soru işaretleri olduğunu görmeniz çok olası. Bana göre araştırmaların aksine internetten alışveriş etmek tamamen yaş (jenerasyon) ve karakter işi. Gençlerin internetten alışveriş etmeyi daha çok tercih ettiğini biliyoruz. Evde çocuklarının yönlendirmesiyle internetten alışveriş eden anne ve babaların da varlığından haberdarız. Bunun dışında henüz 35-45 yaş aralığında olup, çocuklarının internetten tek başına alışveriş yapamayacak kadar küçük yaşta olduğu ailelerde eğitimli anne ve/veya babanın internetten alışveriş etme alışkanlığı yakalayamadığı çok örneğe şahit oldum.

Eğitim veya meslekten ziyade dijital okuryazarlık bilinci online alışveriş yapma alışkanlığını anlamada kilit sözcük. Dijitali bilmek, yaşamak, dijital içeriğin ne olduğu hakkında fikir yürütebilmek, içerik üretmek ve dijital dünyanın jargonuna hakim olmak online dünyaya uyum sağlamak için olmazsa olmaz. Dijital okuryazarlık bilincine sahip olmayı bir e-ticaret kullanıcısı açısından ele aldığımızda ise şu davranışlar aklımıza gelmeli:

Bir ürün almadan önce onu internette araştırmak,

Bloglar veya sözlüklerden ürün ve marka hakkında bilgi almak,

Fiyat karşılaştırma sitelerinde gezinmek…

Bu gibi online dünyaya hakim e-ticaret kullanıcı davranışlarına sahip olmak dijital okuryazarlık dereceniz hakkında önemli belirtiler veriyor.

Yeterli bilgi sahibi olunamadığı halde internetten alışveriş etme bilincine ulaşmış, bunu alışkanlık haline getirebilmiş kişilerde gözlemlediğim bazı karakteristik özellikler var:

Yeniliklere açık ve kolay uyum sağlayabilen, denemekten korkmayan ve paraya gereğinden fazla değer vermeyen kişilerin internetten alışveriş etmeye daha yatkın olduğunu görüyorum. Oysa biz biliyoruz ki internnetten alışveriş etmek mağazalardan alışveriş etmekten çok daha kolay, güvenli ve avantajlı.

dijitale-kis-geldi

IAB Türkiye’nin yapmış olduğu araştırmaya göre internetten alışveriş eden kitle büyüyor.

Bir e-ticaret sitesinden alışveriş etmeyi bilmemek ve yersiz güvensizlik duygusu sorununa takılıp kalmayın

İnternetten alışveriş ederken kredi kartı bilgilerininin verileceği bilgisi ve sonrasında bu bilgilerin kötü amaçlı kişilerce ele geçireleceği korkusu yüzünden büyük çoğunluk hala internetten alışverişin avantajını ve kolaylığını yaşayamıyor. Aslında bu tamamen bir bilgi eksikliğinin doğurduğu sonuç. Nasıl mı?

İnternetten alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizi e-ticaret sitesi üzerinden girdiğinizde bu bilgiler doğrudan sanal poslar üzerinden doğrudan bankaya transfer olur. Sanal poslar ile doğrulanan bilgilerinizden sonra işlem tamamlanır. Bu esnada kredi kartı bilgileriniz üst düzey güvenlik alt yapısı ile korunur ve bankanız tarafından da sizin güvenliğiniz için gerektiğinde alışverişiniz size sorularak onaylanır.

Bir cafede ödeme yapmak için uzattığınız kredi kartınız daha güvensiz!

Bir de şöyle düşünün, bir cafede yemek yediniz ve servis görveliine hesabı ödemesi için kredi kartınızı uzattınız. O esnada görevlinin kredi kartınız üzerinde adınızı ve kart bilgilerinizi görme ihtimali çok büyük bir olasılıktır. Bir de cafedeki güvenlik kameralarının o kartın üzerindeki bilgileri görüntüleyebileceğini düşünürsek, onlineda çok ama çok daha güvende olduğunuzu söyleyebiliriz. İnternetten alışveriş ederken dikkat etmeniz gereken temel şey yasal bir e-ticaret sitelerinden alışveriş etmeniz.

İnternetten alışveriş yapmaya alışmaya başlasanız çok iyi olur çünkü zaman geçtikçe bu konuda geri kaldığınızı görecek ve dijital dünyada sunulan avantajları kaçırdığınızı görebilirsiniz. 🙂

You May Also Like

Yorumunuz: