İş Analisti Olmak İçin Nereden Başlamalı?

Son günlerde sıklıkla iş analisti olmak hakkında sorular alıyorum. Özellikle üniversitede okuyan veya yeni mezun olan arkadaşlardan gelen sorulara tek tek elimden geldiğince cevaplar yazmaya gayret gösteriyorum. Bu soruları (iş analistliği ile ilgili olanları) iletişim sayfasında özel mesajlar ile değil de BTİşAnalisti.com’daki Forum sayfasından sorarsanız cevap veriyorum. Çoğu zaman benzer sorulara benzer cevapları, tekrar tekrar yazmış olunca bu sorulara ortak bir platformda cevap vermenin daha iyi olacağını düşündüm. Böylelikle herkes bu soru ve cevaplardan faydalanabilecek.

İş analistliği hakkında sorularınız için burayı tıklayabilirsiniz.

Sıklıkla gelen sorulardan bir tanesi de şu kapsamda geliyor: “Yeni mezunum veya üniversite 3. veya 4. sınıf öğrencisiyim, henüz ciddi bir deneyimim yok. İş analisti olmak için geç mi kaldım? İş analisti olmak için neler yapmalıyım? Kendimi iş analisti olmak için nasıl hazırlayabilirim?” Bu sorular benzer ifadelerle çok geliyor. Öte yandan bu soruların sorulması çok doğal. Çünkü iş analistliğini doğrudan belirleyen belirli bir meslek yok aslında. Yani üniversiteye hazırlanan bir genç, iş analisti olmak istediğinde “iş analisti mühendisliği” bölümünü bulamıyor! Kaldı ki üniversiteliler arasında “iş analisti” pek de popüler bir iş dalı değil. Bu nedenlere ek olarak, Türk BT sektöründe iş analistlerinin önemi her geçen gün arttıkça, bu iş dalına da ilgi kaçınılmaz olarak artıyor.

İş analisti olmak için nereden başlamalıyım sorusuna cevap verirken aynı zamanda iletişim sayfasında bana yöneltilen soruları da içerecek şekilde madde madde notlar düşelim.

 1. Günümüzde başarılı bir iş analisti olmak için ihtiyacınız olan temel yetkinlik analitik düşünce yeteneği. Bu tek başına yeterli değil ama olmazsa olmaz.
 2. Hem işi hem de arkada çalışan sistemi (teknolojiyi) iyi bilmelisiniz. En az iş birimi kadar işin güncel yönelimlerine hakim olmanız, bir işi gerçekten analiz edebilmeniz için şart. Hatta o iş biriminden fazla bilin ki analizini gerçekleştirdiğiniz proje çağın gerisinde kalmasın, öncü olsun! Bu sayede iş biriminin farkında olmadığı gereksinimleri ortaya koyun, iş birimini yönlendirin.
 3. Genellikle iş analistlerinden beklenen temel görevler problemin saptanması, çözümün getirilmesi, iş gereksinimlerinin ortaya çıkarılmasıdır. İş biriminden gelen her isteği sekreter gibi not alıp analize direk eklemek iş analistliği değildir.
 4. İş analistliğine nereden başlamalıyım sorusunun cevabı şudur. Önce teoriyi kavramak gerekir. Yani mesleği anlamak. Örneğin; neden iş analistlerine şirketler ihtiyaç duyar? Bunu çalışarak başlayın.
 5. Yazılım geliştirme yaşam döngüsü içinde (SDLC) iş analistlerinin görevi vardır. SDLC gibi metadolojileri araştırmak ve büyük resmi görmek bütün sorularınıza cevap olacaktır.
 6. Üniversitedeyken iş analisti olmayı düşünüyorsanız teoride SDLC öğrenmek, pratikte stajlar ve part time çalışma olanakları yaratmak size fazlasıyla yardımcı olacaktır. SQL öğrenmek de bu aşamada yapabileceğiniz faydalı bir iş olur.
 7. Hiçbir yazılım dili bilginiz yoksa bile yazılım teknolojilerinin çalışma mantığını kavramanız gerekir. Sizden kurumsal şirketler iş analisti olarak kod yazmanızı beklemez, ancak bir kodun ve bir web servisin çalışma mantığını bilmeniz şarttır.
 8. Bir iş analisti raporlama yapabilmeli, sorgular çalıştırabilmelidir. Bunun için SQL kullanmayı bilmelisiniz. Bunu kendinize bir ödev edinebilirsiniz.
 9. Hiçbir konuda yapamazsam korkusuna kapılmayın, endişelenmeyin. Yeni mezun olduğunuzda sizden harikalar yaratmanızı değil, işi öğrenmeye yatkın olduğunuzu görmek isterler. Kendinizi geliştirmek için efor sarf etme gayretinde olmanızdır önemli olan. İşi zaten öğreneceksiniz.
 10. İş analisti olmak bir doktor gibi değildir. Yani bir çocuk doktoruysanız, çalıştığınız hastane değişebilir ancak işiniz değişmez. Ancak bir iş analisti için çalışılan sektör (domain) de önemlidir. Sektörün değişmesi, analizi yapılacak işin de değişmesi demektir. Sizin analiz yeteneğiniz, analiz yapma stiliniz sabit sizinle gider ancak, analiz edeceğiniz iş değişir. Bu yüzden bir alanda tecrübe kazanmak da önemlidir.

Not: Bundan sonraki iş analizi ve iş analistliği ile ilgili yazılarımı artık btisanalisti.com‘da yazmaktayım.

You May Also Like

27 Comments

 1. 1

  Merhabalar,
  Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. İş analistliği konusunda part time olanaklardan faydalanarak tecrübe kazanmak istiyorum fakat analistlikle alakalı aradığım tüm ilanlar tecrübe gerektiren tam zamanlı işler oluyor. bu anlamda gelişmek isteyen biri olarak part time anlamda ne başlıklı işler bakılmalıdır sizce? çünkü part time iş analisti olarak aranan eleman yok hatta tecrübesiz iş analisti ilanı bile çok az gördüm diyebilirim. tecrübe ve bilgi gerektiren bir alanda başlangıç için nerelere ulaşmalıyım sizce?

  TEşekkürler.

  • 2

   Elif merhaba,
   İş deneyimi yaşama konusunda 4. sınıf öğrencileri için durum aynen senin söylediğin gibi. Hayalindeki şirketlere veya çalışabileceğini düşündüğün şirketlere bir e-posta atmak veya LinkedIn ile bağlantılar kurmak ve bu isteğini iletmen sana yeni kapılar açabilir. 😉

 2. 3

  Merhabalar Erman Bey;

  Matematik-Bilgisayar bölümü mezunuyum. Yeni mezun oldum. İş analisti olmak istiyorum. Okulda bu konuyla alakalı projeler yaptık ve gerçekten çok severek yaptım. İş başvurusu yaptığım bir şirket mülakata çağırdı ve mülakatta CV’mde yazan projeler üzerinden konuştuk, nasıl geliştirilebilir neler eklenebilir gibi sorular sordular ve çözümü UML diyagramı çizerek göstermemi istediler. Daha sonra kendileri bir proje söylediler ve müşteri analist ilişkisi kapsamında soru cevap şeklinde müşteriyle ilişkiyi nasıl kuracağımı görmek istediler. AÇıkçası ilk mülakat deneyimimdi ve çok faydalı oldu diyebilirim. İkinci mülakata çağırılma durumum var sizce nelere daha çok dikkat etmeliyim, üzerinde durmalıyım ve bir iş analistinin en çok hakim olması gereken alan SQL midir bunu size sormak isterim. Teşekkür ederim.

 3. 5

  Erman bey merhaba,size danışmak istediğim konu matematik Bölümü öğrencisiyim ve meslek arayışı içerisindeyken kendimi geliştirmek istiyorum is analistligi bana yakın geliyor size daha önce bu konuda bir sorum olmuştu ve SQL programını ogrenmemin yararli olduğunu solemistiniz simdi is analistliginin dışında Sap FI programini öğrenmeyi düşünüyorum sizce faydalı eğitim olurmu şirketlerin bu konuda fazla eleman arayisi varmidir?cok uzun bir soru oldu ama yanıtınız icin şimdiden teşekkür ederim.

  • 6

   Aysel merhaba,
   SQL bir sorgu dilidir ve özellikle raporlama ve data kontrolü vb. işler için başvurman gerekecektir. İş analistliğiyle ilgileniyorsan yazılım geliştirme döngüsünü ve burada iş analistinin görev ve sorumluluklarını incelemelisin. Bu konu hakkında detayları ayrıca benim yazılarımda da bulabilirsin. SAP bambaşka bir konu. Sen ne yapmaktan zevk alıyorsun? Meslek seçimi açısından ele alırsak daha geniş açılı bakman gerekecektir. Sevdiğin ve yeteneğin olan bir iş edinmelisin. Fazla eleman arayışı olan her mesleği yapacak halin yok değil mi? 😉

 4. 7

  Merhaba, Ben bilgisayar mühendisiyim, yeni mezunum. İş analistliği yapmak istiyorum. Fakat başvuru yaptığım yerler dönüş yapmadı. Bende internette araştırırken iş analistliği eğitimlerine denk geldim. 3 gün ve 5 gün olarak değişiyor ders saatleri. Fiyatları da 1500 tl, 1250$ gibi miktarlar. Ne derece etkili olur hem kişisel gelişimim hem iş bulabilme açısından onu öğrenmek istiyorum.

  • 8

   Merhaba,
   İş bulma konusunda çok fazla etkisi olmaz. Yani eğitim aldığında kimse seni hemen iş görüşmesine çağırmaz.Yapabileceğin en güzel şey özgeçmişini iş analisti pozisyonlarına uygun şekilde ayarlamak ve yeni mezun iş analisti ilanlarına ön yazı ekleyerek başvurman. Bilgisayar mühendisi olduğun için bu eğitimler senin için 1. öncelik değil. Gidersen elbette faydalı olur ama iş bulma konusunda senin ihtiyacın olan öncelikll şey değil.

 5. 9

  ERMAN BEY BANA ACİL CEVAP VERİN NE OLUR HANGİ BÖLÜMLERİ OKURBAM İŞ ANALİSTİ OLUBİLİRİM VE AÇIKÖĞRETİMDEN LİSANS PROGRAMI SEÇİP OKUSAM YİNEDE YÜKSEK LİSANS YAPABİLİR MİYİM İYİ AKŞAMLAR

  • 10

   İlk başta endüstri, bilgisayar ve matematik mühendisliklerini sayabiliriz. Ancak olmazsa olmaz bir konu değil. Bilgi teknolojileri, mis vb. bölümlerden okuyanlar da analist olabilir. Hangi alan ve sektörde iş analisti olmak istediğinize göre değişir.

 6. 11
 7. 13

  merhaba erman bey ben bilgisayar muhendisligi yeni mezunum.sql bilgim var .kod yazmayi sevmiyorum kod yazmayi sevmeyen acaba is analisti olabilir mi?. is analistligi icin baslangic olarak nasil bir yol izlemeliyim.kursa gitmelimiyim?is analistinin almasi gereken sertifikalr ve ogrenmesi geren programlar hangileri? bir de elinizde ornek bir cv var mi acaba ?Tesekkurler.

  • 14

   Yeni mezun iş analisti ilanlarına başvurabilirsin. kod yazmayı sevmeyen iş analisti olabilir. 🙂 Ancak sorgu çekmek, sql vb bilmen gerekir ki bunları zaten biliyorsundur. Kurstan ziyade bir yerde iş deneyimi kazanmaya başlaman (staj dahi olsa) senin için daha avantaj olur. İş analistinin görev tanımını, sorumluluklarını ve SDLC gibi yazılım geliştirme süreçlerine hakim olman, burada analistin aldığı görevi bilmen avantajına olacaktır.

 8. 15

  merhaba erman bey ben okuma bakımından gerıkalan ınsanlardan bırıyım yorum yapan arkadasların yanı sıra bı mezunıyetım yok acıktan okumaya calısıyorum calıstım yerde iş analisti olmak ıcın kendımı gelısımlere acmıs bır vazıyetteyım yazmıs oldunuz iş acıklamasında anlamak ve dınlemek dedınız ve dıyerlerınde iyi oldugumu dusunuyorum sızce acıktan okusam ve ınternet uzerınden kendımıde gelıstırsem sızce basara bılırmıyım ? okudunuz ıcın sımdıden tesekkurler…

  • 16

   Merhaba,
   Size gerçekten yardımcı olabilmem için açıkçası yaşınızı da bilmem gerekir. Ancak genel olarak konuşursak, çalıştığınız yerde iş analisti olabileceğinize inanıyorsanız bunu yöneticilerinizle paylaşmalı ve onların yönlendirmelerine kulak vermenizi öneririm. Onların yönlendirmeleriyle kendinize bir kariyer planı çıkarmanız daha sağlıklı olur. Siz kendinizi ne kadar geliştirirseniz geliştirin seçilmeniz için bu yeterli olmaz genellikle. Onun dışında dışarıdan yeni bir pozisyona başvurup değerlendirme şansınız maalesef düşük. Kendinizi geliştirmekten hiç vazgeçmeyin ve ne iş yapıyorsanız onu daha iyi yapmanın yollarını arayın.

 9. 17

  Erman Bey merhaba,

  Özel bir bankada kredi kartları operasyon bölümlerinde uzun yıllardır çalışıyorum.Toplamda 2 farklı banka olmak üzere kredi kartları operasyonunun her adımın çalıştım.Her zaman IT ekiplerinde çalışmak istedim.Yine özel bir kurs’ta MCSD eğitimi aldım 300 saat.Şu anda C#,ASP.NET vb. programlama dillerinde bilgi sahibiyim ve bireysel olarak işler yapmaktayım.Ama dediğim gibi yaş gereği developer olma imkanı yok zaten olmasında Jr. olabilirim çünkü.İş analisti olmayı istemekteyim SQL bilgimde var ileri düzey olmamakla birlikte.Yabancı dil biraz handikap çünkü okul düzeyinde.Bu niteliklerle şansım var mıdır yoksa boşa kürek mi çekiyorum?

  Nacizhane fikirlerinizi ve yönlendirmeleriniz bekliyorum.

  Saygılar.

  • 18

   Murat bey merhaba,
   Sizin durumunuzdaki kişiler için en kolay adım, mevcut şirketiniz içinde bu role geçmek olacaktır. Teknik anlamda iş analisti rolü için zorlanacağınızı düşünmüyorum. Ancak iş analistlerinden atik, problem çözme yeteneği ve güçlü bir iletişimci özelliklerine sahip olması beklenir. Bu konularda ikna edici olabilirseniz mevcut çalıştığınız şirketteki yöneticilerinizle bu isteğinizi paylaşmanızı öneririm.

 10. 19

  Erman hocam ben istatistik mezunuyum.Universite doneminde c c++ matlab gibi kod yazmak gerektiren dersleri aldim ama bu dersleri cok zorlanarak gectim.Access kursuna gittim digerlerine gore cok cok basit geldi.Simdi ziraat bankasinin is analisti sinavina basvuru yaptim.YAlniz neyi nasil yapacagim konusunda bir fikrim yok.Yetersiz kalmaktan korkuyorum.Ilk etapta bizden hemen analiz yapmamizi beklerler mi?BElli egitimlerden gecirildikten sonra mi analiz yapmaya baslariz yoksa?Lutfen beni aydinlatin bu konuda danisacak kimsem yok:(

  • 20

   Sevda merhaba,
   Senden hemen analiz yapmanı beklemezler. Ancak analizin ne olduğunu neleri kapsadığını, genel olarak bir veri tabanı anlayışına hakim olman beklenir. SQL, akış visio vb konularda bilgi sahibi olman faydalı olur. Ayrıca yazılım geliştirme döngüsünü çalışmanı öneririm.

 11. 21
  • 22

   Merhaba Erman Bey,

   Ben infopik Baykuş’ta kayıt oluşturdum kaydım kabul edilene kadar bekleyemedim sorumu burdan sormak istiyorum.

   Ben Bankacılık sektöründe çalışıyorum 8 yıllık bir tecrübem var. Şimdi iş analisti olmak istiyorum ve bunun için bahçeşehir üniversitesinde yönetim bilişim sistemlerinde yüksek lisansa başladım. Şimdi başka ne yapmam gerektiğini açıkçası bilmiyorum ve beni yönlendirmenizi rica ediyorum. Eğitim alarak sertifika alırsam bir faydası olur mu? Hangi sertifikayı almalıyım? Önerdiğiniz bir eğitim kurumu var mıdır?

   Sorularımı cevaplandırırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

   • 23

    Merhaba Filiz Hanım,

    Üyeliğinizi onayladım. Bu arada Birkaç gün önce yayına aldığımız BT İş Analisti (btisanalisti.com) sitesine üye olup profil oluşturmanızı öneriyorum. Çok yakında burada sadece iş analistlerine özel iş ilanları da yer alacak. İş analistleri için bir topluluk ve kariyer planlama sitesi.

    Yukarıdaki yorumumu güncelledim. Bundan böyle iş analistliği ile ilgili her şeyi btisanalisti.com’da yapacağız. Siz de ilk üyelerinden biri olabilirsiniz. 🙂

    Sorunuza şöyle cevap vereyim:

    Bankada çalışmanız bir artı. Hele ki iş birimi tarafında uygulama geliştirme projelerinde aktif görev aldıysanız bu da avantajınıza bir durum olur. İş analistliği için eğitimler ve sertifika programları mevcut. Ancak bu iş analisti olmanız için yeterli olmayabilir. Sonuçta 8 yıllık bir deneyimden sonra başarılı bir iş analisti olabileceğinize birilerini ikna etmeniz gerekecek. Sizin gibi kişiler için mevcut çalıştığınız şirkette şirket içi transferin daha uygun olduğunu düşünüyorum ilk etapta. Yöneticilerinizle bu durumu paylaşıp birlikte bir geçiş planı yapmanız daha etkin sonuç almanıza yarar. İşin eğitim kısmı ise, bunu mevcut şirketinizin varsa eğitim programlarından da karşılayabilirsiniz. Bankalar iş analistleri için eğitim ayarlayabiliyor. Dışarıdan eğitim alıp, sertifika sahibi olup iş analisti olabileceğinizin garantisi olmaz ama faydası olur elbette.

 12. 24

  Ben tercümanım, yazılım firmalarında çalışıyorum analist olmak istiyorum. Nereden başlamalıyım?

 13. 26

  Merhablar ,isletme mezunuyum,özel bir bankada operasyon bölümünde çalısıyorum.is analisti olmak istiyorum.Bu alanda kendimi gelistirip gerekirse kursa gidip bu alanda kariyer hedefliyorum.Ama araştırmalarim sonucu genelde bilgisayar böl okuyan kisiler bu alana yöneliyor.Egitim alanimdan dolayi önüme engel cıkar mi is arayisinda nasil bir yol izleyebilirim.

 14. 27

Yorumunuz: