İşveren Markası

İşveren Markası ve kaçınılmaz olarak İşveren Marka Yönetimi kavramları ülkemizde son birkaç yıldır yeni yeni gündeme gelmekle birlikte yurt dışında daha uzun yıllardır gündemde olan konular.  Özellikle marka ve insan kaynakları ile yakından ilgili olan işveren markası kavramı benim de yakından takip ettiğim ve çok önemsediğim bir konu.

Türkiye’de insan kaynakları alanında yeni yaklaşımlar arayan ve Türkiye’ye özgü insan kaynakları modeli geliştirmek için büyük gayretleri olan (Yeni İK) çok değerli hocam Prof. Dr. Türker Baş, işveren markası konusundaki ilk Türkçe kaynağı oluşturarak bu konuda öncülük etmiştir. Türker Bey’in Mart 2011’de çıkardığı İşveren Markası adlı kitabı işveren markası konseptini temelden ele alarak detaylı bir şekilde şirketlerin işveren marka yönetimi modelinin nasıl yürütüleceğini ortaya koyuyor.

Türker Bey ile tanışmak benim de işveren markası ile ilgilenmemde itici güç oldu. Kendisinin bu yöndeki çalışmaları bana da ilham vererek o dönemlerde bir üniversite öğrencisi olarak işveren markası konusunu yorumlamama olanak tanımıştır. Türker Bey ile tanışmak benim için büyük şanstı, kendisine bir kez daha teşekkür ederim.

İşveren Markası kitabı öncelikle Türkiye’deki şirketlerin üst düzey yönetici ve insan kaynakları profesyonellerine yönelik hazırlanmış bir kitap gibi gözükebilir. Çünkü işveren markası kavramı şirketlerin “çalışılabilecek en iyi yer” olma gayretini temsil eder. Ancak ben bu kitabın sadece profesyonellere yönelik olduğunu söylemenin haksızlık olacağını düşünüyorum. Bugün Muhtar Kent’in de dediği gibi “Artık insan kaynakları yönetimi, CEO’ların erteleyemeyeceği ve sorumluluğunu devredemeyeceği kadar önemli.” girişim sahipleri, liderler ve şirketler için “insan” kalitesi çok çok önemli.

İşveren markası kitabını bütün üniversite öğrencileri ve çalışma hayatının ilk 5 yılında olan gençlerin de özellikle okuması gerekiyor, neden mi?

  • Bir şirkete çalışmak isterken, neden o şirketi tercih ettiğinizi gerçekten biliyor musunuz?
  • Bir şirkette çalışma kararı ve isteğini etkileyen faktörlerin neler olduğunu biliyor musunuz?
  • Bir şirkette çalışma kararı alırken kıyaslamanız gereken etkenlerin net olarak farkında mısınız?
  • İleride kendi şirketinizi kurarsanız veya yönetim kadrosunda yer alacağınız bir şirkette yüksek nitelikli çalışanları nasıl kendi şirketinize çekeceğinizi biliyor musunuz?
  • Peki işveren markası ile tüketici markası arasındaki farkı ve birbirleriyle olan bağlantısını?

İşveren markası konseptinin kurucusu Simon Barrow‘un da sunuşuyla yer aldığı kitabı, şirketler “yüksek nitelikli çalışanları çekmek ve  elde tutmak” için okurken, adaylar ise bu kavramın farkındalığı ile hareket ederek kariyerlerinde doğru tercihler yapmanın sırlarına erişecek. Bu sırlar öyle ilgi çekici ki benim gibi iki günde okuyacağınızın garantisini verebilirim. 🙂

Türker Bey, görünce çok mutlu olduğum, hayatımda çok özel bir yeri olacak bir jest yaparak kitapta adıma yer vermiş. Kariyer hayatım boyunca sıklıkla başvuracağım için  kitaplığımdaki en değerli köşeyi İşveren Markası eserine ayırdım. Türker Bey’e teşekkürlerimle…

You May Also Like

Yorumunuz: