Kadınlar Dijital Medyayı Nasıl Kullanıyor? [infografik]

İnternet ortamında kadın profili gerçekten çok değerli. (Elbette sadece internet ortamında değil) Konuyu pazarlama ve reklam açısından ele aldığımızda, hedef kitlesi kadın olan şirketler için online reklam maliyeti diğer kategorilere göre daha pahalı olmakta. Bunun nedeni ise öncelikle kadınlara yönelik kaliteli içerik sağlayıcılarının yetersiz oluşu. Kısaca, internette kadınların özellikle ziyaret ettikleri, kadınlara yönelik platformlar, web siteleri yetersiz. Böyle olunca da reklamveren için sınırlı sayıda arz oluşurken, web sitelerinin reklam alanları daha değerli hale geliyor.

Kadınların internette ve sosyal medyada oldukça aktif ve arzulu oluşu, erkeklere oranla daha fazla alışveriş yapmaları da şirketlerin kadınlara yönelik daha çok kampanyalar yapmasına neden oluyor. Özellikle özel alışveriş kulüplerinin (private shopping) yaygınlaşmasıyla kadınlar internetten alışverişe daha çok ısındı diyebiliriz. Bu durumun pazarlamacıların dikkatini çekmemesi beklenemezdi. Şunu biliyoruz ki kadınları gerçekten etkileyebilir ve markanıza ısındırabilirseniz, para kazanacaksınız demektir. 🙂

Kadınlar internette daha coşkulu ve daha çok alışveriş yapıyor

eMarketer‘ın yaptığı araştırmada ABD’deki annelerin sosyal medya ve internet kullanımı incelenmiş. Bu araştırmayı yukarıda bahsettiğim dijital ortamdaki kadın profili göz önünde bulundurarak değerlendirmek gerekir. O halde araştırmanın aslında bize neler söylemek istediğine bakalım.

ABD’de 36,1 milyon anne var (18 ve altı yaşında çocuğu olan) ve bunların %94,5’i internet kullanıcısı (33,5 milyon). İnterneti annelerin nasıl kullandığına baktığımızda da &76,2’sinin sosyal ağlarda aktif olduğunu görüyoruz. Kendi annelerimizden yola çıkarsak, birçoğumuz annelerimiz “Bana da bir Facebook hesabı aç kızım/oğlum” sözlerine tanıklık etmişizdir 🙂 Annelerin ağırlıklı kullandığı sosyal mecra ise beklenildiği üzere, Facebook. ABD’deki annalerin %66,2’sinin Facebook hesapları mevcut.

Bütün bu rakamlar bize  ciddi anlamda internet kullanansosyal ağlarda gezinen ve müşteriye dönüşmeye istekli “anne” ve “kadın” hedef kitleleri bilgisini veriyor. Peki bunu şirketler nasıl değerlendirebilir? Bu sorunun ardından şu veriyi paylaşmak da yerinde olacaktır: ABD’de annelerin 201 yılındaki satın alma gücü tam 2,4 trilyon dolar! Annelerin sadece kendilerine değil, aynı zamanda evdeki diğer bireyler için de alışveriş yapabileceğini düşünürsek, alacakları satınalma kararlarının potansiyelinin daha fazla olduğunu görebiliriz. Sosyal ağlarda göz ardı edilemeyecek oranda yetişkin anne profili olduğu unutulmadan, bu alanların da reklamverenler için fırsatlarla dolu olduğunu ve değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Kişisel Markanız Sosyal Medyada Oluşur, Ama Nasıl?

You May Also Like

Yorumunuz: