İnternetten Alışverişin Avantajını Kaçırmayın

İnternetten alışveriş etmeye mesafeli yaklaşan, bir e-ticaret sitesinden nasıl alışveriş edeceğini bilmeyen  ve bu yüzden hayatında hiç internetten alışveriş etmeyen o kadar çok kişi var ki; size bunu sayılarla ifade ettiğimde biliyorum ki çok şaşıracaksınız. Eminim bu şaşkınlığınız çok kısa sürecek çünkü hemen yakınınızdaki insanların bu anlattığım tanıma bire bir uyduğunu göreceksiniz.

Üpürün ile Güvenli Online Alışveriş Deneyimi

E-ticaret üzerine bu zamana kadar İnfopik’te ve burada, kendi blogumda yazmış olduğum yazılarda, e-ticaretin hem müşteri tarafını hem de şirket tarafını ele alarak, online alışveriş deneyiminin iki taraf için de memnuniyetle oluşması için gerekenleri anlatan birçok yazı yazdım.

Online Alışveriş Yapmanın Önündeki Engeller

Günümüzde e-ticaret yapma cesaret sınırını aşan ve aşamayan diye iki müşteri profili var bana göre. Hayatında e-ticaret hiç yapmayanları ve kendi ihtiyacı için e-ticaret yapmaya yatkın arkadaş veya aile bireyinin ısrarıyla alışveriş yapanları da bir kenara bırakırsak, e-ticareti hiç kullanmayanlar geriye kalıyor.

Neden internetten alışveriş yapılmaz?

İnternetten alışveriş yapmayan insanların e-ticarete mesafeli durmalarının altında yatan ilk faktör güven sorunu. Bu güven sorununu irdelediğimizde temelde şu sıkıntıları görürüz.!hacker shell,

Ürünü göndermezlerse…

Hatalı, kullanılmış, tamire gitmiş, defolu veya orijinal olmayan ürün gönderilirse…

E-Ticarette Müşteriyi Memnun Etmemenin İnce Yolları

Ticaretin her türlüsünde müşteriyi memnun etmenin altın kuralları bellidir. Yani bunlar e-ticaret, s-ticaret, f-ticaret vb. için değişmiyor. Müşteri memnuniyeti sağlamak için yapılması gereken ve asla yapılmaması gereken şeyler aynı. Ancak günümüzde alışkanlıklar değişmekte olup bildiğimiz iş modelleri günümüz teknolojisiyle yeniden kurgulanıyor ve yeni iş modellerine dönüştürülüyor. E-ticaret de her geçen gün işlem hacmini arttıran, müşterilerin sıklıkla tercih ettiği bir alışveriş kanalı olması nedeniyle burada yaşanan alışveriş deneyimi çok daha önemli bir hal almakta.

Günümüzde rekabetin üst düzeyde olduğu e-ticaret sektöründe yaşadığım deneyimlerden de bahsederek e-ticaret sitelerindeki gördüğüm servis ve hizmet operasyonlarındaki eksikliklere değineceğim. Büyük rekabet ortamında, hele ki online ve sosyal dünyada yaşanan olumsuz deneyimlerin kitlelere ulaşabilir olması artık en ufak bir memnuniyetsizliğin şirketler için doğrudan maddi kayba dönüştüğünü söyleyebiliriz. İşte bu ortamda şirketler mutlaka müşterilerini memnun ederek alışveriş yaptırmalı.

Hepsiburada 2011 3. Çeyrek Raporu [infografik]

Hepsiburada 2011 3. çeyrek raporunu infografik olarak yayınladı. E-ticaret sektörü ilgililerinin dikkatine!

Raporda en fazla dikkatimi çeken konulardan bir tanesi anne – bebek ürünlerinin satışlarında 50% oranında artış olması. Bu kategoriyle ortaya çıkmaya başlayan dikey e-ticaret girişimlerinin boşa olmadığını görüyoruz!

Bir diğer konu ise en fazla alış veriş yapan iller. İlk 10 şehir arasında İstanbul, Ankara ve İzmir yok! Bunun da yorumu çok açık aslında; anadolu şehirlerinin alışveriş noktası çeşitsizliği. Bu illerimizde alternatifsizlik fiyatları da daha yukarı çektiğinden e-ticaret hacmi doğal olarak artış gösteriyor.

İnfografik konuşuyor. 🙂

E-ticaret ve Sosyal Medya Konferansı

Uzun zamandır etkinlik haberi girmiyordum ancak şimdi duyurmak ihtiyacı hissettiğim bir etkinliği sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum. Kişisel olarak da takip etmeyi planlarım arasına aldığım e-ticaret, sosyal medya ve mobil uygulamalar konularının işleneceği bu etkinlikte görüşmek üzere (:

E-ticaretin her geçen gün mobil ayağının güçlendiği bir dönemde, e-ticaret şirketlerinin sırayla mobil uygulamalarını devreye sokmaya başlaması (en son Sahibinden.com mobil sitesini devreye aldı) mobil, sosyal medya ve e-ticaret üçgeninin gelecek adına daha da güçleneceğine işaret.

ETİCAD (Elektronik Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği) ve Bilginet Bilişim Teknolojileri işbirliği ile organize edilmekte olan ve sosyal medya ile mobil uygulamaların e-ticaret sektörüne etkilerinin tartışılacağı konferans hem sosyal medya hem de dijital reklamcılık şirketlerinin katılımlarıyla daha da geniş çaplı hale gelmiş. Etkinliğin ana sponsoru ise Pordiva.

Ücretsiz olarak katılım gösterebileceğiniz konferansa sadece kayıt olmanız yeterli. Kayıt için adresteki kayıt formunu doldurmalısınız:

www.eticad.org.tr/duyurular/konferans/

Yer: Doğuş Üniversite, Acıbadem

Tarih: 24 Ekim, 2011 / 12:30