Mobil ve İnternet Bankacılığı, Alternatif Dağıtım Kanalı Olmaktan Çıkacak

Benim de bir parçası olduğum ve aynı zamanda iş analisti olarak çalıştığım bankacılık alternatif dağıtım kanalları (ADK), her geçen gün kullanıcıların bankayla ilk temasa geçtiği ortamlar  olma yolunda ilerliyor. Yakın gelecekte internet bankacılığı ve mobil bankacılık birer alternatif olmaktan çıkacak ve özellikle genç kuşağın öncelikli olarak kullandığı kanallar haline gelecek. Bugün  bile birçoğumuz, özellikle “eğitimli ve genç” müşteri profili olarak sınıflandırabileceğimiz topluluk internet bankacılığını aktif bir şekilde  kullanırken, akıllı cep telefonlarına ve tabletlere sahip olanlarımız ise mobil bankacılığın kolaylıklarından ve avantajlarından faydalanmak yönünde istekli ve meraklı.

Alternatif dağıtım kanalları şube haricinde kalan (şubesiz bankacılık), bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz kanallardan oluşmakta. Bunları ana hatlarıyla internet, mobil, atm, telefon bankacılığı (çağrı merkezi) olarak sıralayabiliriz.  Banka sektöründe ADK, teknolojik olarak kendisini sürekli yenileyen ve geliştirmek zorunda olan birimlerin başında gelmektedir. Her geçen gün yeni ödeme sistemleri, e-ticaret uygulamaları ve sosyal medya ile birlikte gündeme gelen sosyal crm gibi konular karşısında  bankalar buna müşteri beklentilerine cevap verecek şekilde çözüm üretmek, hızlıca teknolojik alt yapı geliştirmelerini devreye sokmak ve eğitimli iş gücünü aktif olarak hizmet verebilir hale getirmek zorundadır.

Bankaların yapmış olduğu reklamları hatırlarsanız önceleri, internet şubelerinin reklamını yaparak müşterilerinin internet şubesini kullanmaya yönelik kampanyalar yapıp özendiriciliği artırmaya çalışıyorlardı. Şimdiler de ise mobil bankacılığı özendirerek, mobil bankacılık kullanım oranını artırılmaya çalışılıyor. Hala geleneksel müşteriler için telefon bankacılığı en yaygın kullanılan ADK kanalı olsa da mobil ve internet bankacılığına getirilen bankacılık avantajları ve evdeki genç bireylerin yönlendirmesiyle geleneksel müşterilerin özellikle internet bankacılığı kullanımın arttığını düşünüyorum. Bunun bir örneği de bizim evde söz konusu. 🙂

Avuç içi tanıma özellikli atmler, ses tanıma özellikleri, görüntülü çağrı merkezi hizmetleri vb. hizmetler günümüzde yapılabilmekte. Ancak günün her anında yanımızdan ayırmadığımız mobil cihazlardan bankacılık işlemleri yapmak çok daha kolay ve birçok bankacılık işlemi ya ücretsiz ya da indirimli. Aşağıdaki infografikte ABD’de yapılan mobil bankacılık araştırma sonuçlarını görebilirsiniz.

Mobil kullanıcıların %20’si mobil bankacılık kullanmakta.

Mobil bankacılık kullanan kullanıcıların %80’i mobil bankacılığın kullanımının ATM’e göre daha elverişli olduğu görüşünde.

Mobilde en çok yapılan bankacılık işlemi bakiye ve güncel işlemler sorgulama

Mobil bankacılık kullanan kullanıcıların %90’ı mobil cihazlarıyla güncel hesap bakiye kontrolü ve en son yapılan işlemler listesi sorgulama işlemi gerçekleştiriyor. 2. en fazla yapılan işlem ise %42 ile para transferi. Ayrıca kullanıcıların %12’si ise mobil ödeme işlemi gerçekleştirdi.

Mobil bankacılık kullanımın önündeki en büyük engel olarak yine güvenlik endişesini görmekteyiz. Bu Türkiye için de böyle. Ancak mabil bankacılığın internet bankacılığıan göre güvenlik açısından birçok avantajı var. Kişiselleştirilmiş akıllı cep telefonları, lokasyon bilgisinin aktarımı gibi özellikler mobil bankacılığı internet bankacılığına göre daha güvenli hale getirebilir.

Not: Bu yazım ilk olarak 27 Aralık 2012 tarihinde İnfopik’te yayınlanmıştır. İçeriğinden bahsettiğim infografik için buraya tıklayabilirsiniz.

You May Also Like

Yorumunuz: