Öğretmenlik

Bir devlet maddi manevi öğretmenine hak ettiği değeri göstermiyorsa kimsenin eğitim kalitesini ve öğretmenleri eleştirmeye hakkı olmaz.

Öğretmenlik beyaz yakalı işine veya mavi yaka işine benzemez. Farklıdır, özveri ister.

Öğretmene bir memur, sıradan bir çalışan, bir yönetici veya bir genel müdür gibi davranamazsın. Öğretmen, öğretmendir.

Ülkemizde insan yetiştirmenin değeri de yok maalesef. İnsanın yetişmesini isteyen bir irade zaten yok.

Cahillikle beslenen bir iktidarın uyduruktan ve boş bir öğretmenler günü kutlaması da alıştığımız samimiyetsizliklerden sadece biri.

Eğitim sistemimiz berbat. Öğretmenlerimiz yetersiz, öğrencilerimiz “boş”.

Sistemsizlik, kendi içinde sistem doğurur ve eğitim ticarileşir.

Eğitim sistemi ve eğitilmiş kitle olarak geriye gidiyoruz. Zaten eğitilmiş bir toplum da istenmiyor anlaşılan. İstense bu kadar yanlış peş peşe yapılamaz.

Eğitim sisteminde merkezde öğretmen olmalı. Bu öğretmenin bu ülkenin yetenekli gençlerinden oluşmasını istiyorsan, önce maddi sonra manevi olarak öğretmenlik mertebesine dünya standartlarında hak ettiği değeri ve saygınlığı vereceksin. Sonra sistemi kurgularken merkeze insanı yerleştireceksin. Niyetin, eğitimli bir toplum yaratmak olacak, kendi istediğin gibi şekillenen bir toplum değil!

Atama kararı almayı bir devlet “müjde” diye veriyorsa, devlet zaten öğretmenini öğretmenlik yapması için yetiştirmiyor demektir. Devlet, yetiştirdiği öğretmene görev yeri belirlemek zorundadır. Belirleyemiyorsa gereğinden fazla öğretmen yetiştirmemeli. Eğer öğretmen açığı var da atama yapmıyorsa yine başa döneriz. Devlet öğretmeni, öğretmenlik yapsın diye yetiştirmiyor. Öğrenciliğnizde düşürdüğünüz işsizlik oranından yararlanıyor. Bu her meslek için böyle.

Uzatmayayım.

Bu ülkenin her köşesinde, yeri geldiğinde kendi çocuklarından daha fazla üzerinize titreyen öğretmenlerinizi unutmayın.

Ailem öğretmenle dolu. Babam, halalarım, eniştelerim ve kuzenlerim…

Kıymetinizi biz biliyoruz öğretmenlerim.

Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun.

You May Also Like

1 comment

  1. 1

Yorumunuz: