Online Alışveriş Yapmanın Önündeki Engeller

Günümüzde e-ticaret yapma cesaret sınırını aşan ve aşamayan diye iki müşteri profili var bana göre. Hayatında e-ticaret hiç yapmayanları ve kendi ihtiyacı için e-ticaret yapmaya yatkın arkadaş veya aile bireyinin ısrarıyla alışveriş yapanları da bir kenara bırakırsak, e-ticareti hiç kullanmayanlar geriye kalıyor.

Neden internetten alışveriş yapılmaz?

İnternetten alışveriş yapmayan insanların e-ticarete mesafeli durmalarının altında yatan ilk faktör güven sorunu. Bu güven sorununu irdelediğimizde temelde şu sıkıntıları görürüz.!hacker shell,

Ürünü göndermezlerse…

Hatalı, kullanılmış, tamire gitmiş, defolu veya orijinal olmayan ürün gönderilirse…

E-ticaret alanında faaliyet gösteriyorsanız, müşterilerinizin sizden alışveriş yapmalarını sağlamak için yukarıdaki iki cümleyi onlara asla kurdurtmamalısınız ve öyle bir intiba asla yaratmamalısınız. Eğer kurumsal bir şirket olacaksanız zaten bunları tartışmaya bile gerek kalmayacaktır.

Muhatabım kim olacak kaygısı

Bunun yanında bir diğer kritik konu insanların internet üzerinden alışveriş yaptıklarında ürün ile ilgili bir sorun yaşadıklarında karşılarında bir muhatap bulamayacaklarını düşünüyor olmaları. Burada da temel kaygı müşteri hizmetlerinizin kalitesi. Müşterileriniz ürün ile ilgili bir şikayet ilettiklerinde, distribütör firma veya marka ile olan ilişkilerde yalnız kalmak istemiyor ve e-ticaret sitesinin burada kendilerine destek verip, sorunun çözülmesinde yanında olmasını bekliyor. shell download,

Bütün bu gözlemlerden şu sonucu çıkarabiliriz. Satınalma kararını vermiş potansiyel müşterinizi online mağazanızdan alışverişe ikna edebilmeniz için mutlaka güven verici olmalısınız. Alışveriş sürecinde asla bir sorun yaşanmayacağına  potansiyel müşterilerinizi ikna etmelisiniz. Buna göre online alışveriş için olmazsa olmaz faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Alışveriş öncesi ve alışveriş boyunca güven verici olmak
  • Hızlı teslimat
  • Alışveriş süreçlerinde şeffaflık
  • Müşteriyi bildilendirme sorumluluğu
  • Kolay ve yapıcı geri iade prosüdürleri
  • Etkili ve insancıl müşteri hizmetleri
  • Kaliteli çağrı merkezi, kaliteli müşteri temsilcileri

Alışveriş süreci ürünü sattığınız anda bitmiyor. Satış sonrası servislerin kalitesi e-ticarette bir kat daha önemli hale geliyor. Bir e-ticaret size bu faktörlere dikkate almadan ürün satması rekabetin yüksek olduğu bu sektörde maalesef olanaksız.

Sizi ucuz fiyat politikası da kurtarmaz

c99 shell,

You May Also Like

Yorumunuz: