Pazarlama Öğrenmek Hepimizin İşi

Bazı iş görüşmelerimin sonucunda  insan kaynakları yetkililerinden şöyle geri bildirimler alıyorum:  “Seni pazarlamaya daha yatkın görüyorum…” Görüştüğüm pozisyonlar ise satınalma ve satış pozisytonları yani endüstri mühendislerinin öncelikli çalıştığı ve tam da bana göre pozisyonlar. Kaldı ki tam da bu yüzden görüşmeye çağrılıyorum ancak üzerimde bir pazarlamacı etiketi yarattığımı bilmiyordum.

Özgeçmişimin iş deneyimi kısmını incelediğimde üretim planlama, kurumsal satış, satınalma, pazarlama departmanlarında yapılmış staj deneyimlerim ve görevimi iş geliştirme sorumlusu olarak tanımlayabileceğim part time iş deneyimim olduğunu görüyorum. Bundan dolayı birçok departmanı ana hatlarıyla da olsa tanımış bulunuyorum. Özgeçmişimde her departmana eşit uzaklıkta bir görüntü mevcut olsa da yaratıcılığı, fikir üretmeyi seven bir yapım olması ve en çok da kişisel web sayfamda sosyal medya, pazarlama ve marka yönetimi üzerine yazdığım yazılardan karşı tarafta “pazarlamacı” olduğuma dair  bir düşünce bırakıyorum. İşin aslı pek öyle değil.

Pazarlama, Kendi Başınıza Kendinizi Geliştirebileceğiniz En Uygun Alan

Üniversitede eğitimim süresince kendimi nasıl geliştirebilirim diye düşündüğümde verdiğim cevaplardan bir tanesi de “neden pazarlama öğrenmiyorum ki” idi. Pazarlama, öğrenme süreci en zevkli konulardan bir tanesi. Hakkında yazılmış birçok kaynak olması da sizin kendi kendinize okuyup öğrenebileceğiniz bir konu olmasıyla da avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Öte yandan bir endüstri mühendisinin öğrenciyken kendisini bir satınalmacı ya da bir üretim planlamacı olarak geliştirebilmesi imkansız. Bu konuları kitaplardan okuyarak öğrenme olanağı kısıtlı ve ancak bir staj tecrübesiyle kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu konular doğrudan iş tecrübesiyle öğrenilebilirken pazarlama bunlara kıyasla tek başınıza daha öğrenilebilir durumda. Kendisini geliştirmek isteyen bir üniversite öğrencisinin yapabileceği en güzel şeylerden biri de pazarlama öğrenmektir. Bu açıdan pazarlamayla ilgili bir çok üniversite öğrencisi blogu bulabilirsiniz. Herkes pazarlamayla ilgili bir şeyler yazabilir!

İnternet ile artarak hayatımızın her alanında kullanmak durumunda kaldığımız bir konu olan pazarlama belki bir endüstri mühendisinin üniversitede gördüğü derslerden bir tanesi değil ama öğrendiğinde ona endüstri mühendisi yaklaşımı getirerek başarılı olabileceği bir dal.

Neden Pazarlama İle İlgileniyorum?

Pazarlama öğrenme işi bir şirketin pazarlama bölümü ne iş yapardan, pazarlamanın temel mantığına hakim olup tüm yaşantımız boyunca ihtiyaç duyacağımız pazarlama düşüncesini kavramaya kadar gider. Pazarlamayla ilgili olmak sadece pazarlama alanında çalışmak için değil, mesleki bir öncelikten ziyade kendi kişisel pazarlamamızı yapabilmemiz için de gerekli. Hayatımız boyunca birçok şeyi pazarlama ihtiyacına düşeceğiz. Pazarlama ilk akla geldiği gibi iş dünyasının bir konusu değildir tek başına. Sosyal boyutu olan bir konudur aynı zamanda.

[stextbox id=”grey”]“Pazarlama ilk insan ile ortaya çıkmıştır. İncil’deki ilk öyküyü ele alırsak Havva’nın Adem’i kandırarak yasak meyveyi yedirdiğini görüyoruz. Ama ilk pazarlamacı Havva değildi, Onu Adem’i kandırmaya ikna eden yılandı.” (Kotler, 2004) [/stextbox]

Yaptığınız bir resmi arkadaşlarınızın beğenisine sunarken de pazarlama yaparsınız, yaptığınız bir yemeği misafirlerinize sunarken de.  Pazarlama ile ilgilenmiş olmam benim “pazarlamacı” olduğum anlamına gelmemeli. Her üniversite öğrencisi pazarlamanın temellerine hakim olmalı. Kişisel pazarlama ve markası için bunu bilmeli.

Pazarlama bilmek hepimizin işi olmalı, hatta bir tüketici olarak pazarlama  bilmek zorundayız.

Kaynak: Kotler, P. (2004), Günümüzde  Pazarlamanın Temelleri, Optimist Yayınları.

You May Also Like

Yorumunuz: