Reklam Bannerlarındaki Yazım Hataları Markayı Gözden Düşürür

Basiti oynamak zordur.

Oysa ben senden verileri analiz et, bana pazarlama stratejileri belirle, marka ve ürünü parlatacak yaratıcı kampanya fikirleri bul demedim.

İnternet ortamında yayımlanacak reklam bannerımız işini sana verdim. Tasarım ve reklam metni, içeriği konularıyla ilgilen istedim.

Asla seni bu kadar zorlayacak bir iş istediğimi de düşünmemiştim. Zaten her şeyi ajans hallediyor. Sen talep edeceksin, onlar yapacak.

Tek bir görevin vardı.

Ürünü kontrol etmek!

Türkçe’yi bilmek, doğru kullanmak …

Pazarlama bir iletişim ve algı konusuysa, iletişimi doğru sağlamak zorundasın.

Küçük bir hata bütün bir hikayeyi berbat edebilir.

Artık ağzınla kuş tutsan umrumda değil sevgili markam.

Birçok markanın bannerlarındaki yazım hataları ve yanlış Türkçe kullanımı, her şeyi berbat edecek boyutta müşteride algı yaratıyor.

Aslına bakarsanız reklamcılığın her ortamı için bu geçerli. Yazım ve imla hatalarının bir açıklaması ve telafisi olmaz!

İnternete reklam verme aşamasında odak nokta genelde reklamda kullanılacak kampanya ve ürün oluyor. Sonrasında ise hemen tasarıma geçiliyor. Tasarımsal konular, ve bannerda kullanılacak teknoloji belirleniyor. Sonrasında ise reklam  metninin doğru yazıldığı kafalardaki öncelik sırasında önlerde yer almıyor. Bu sebeple de buradaki örnekte olduğu gibi bir özensizlik, dikkatsizlik veya bilmemek sonucu kusurlu bir banner marka kimliğinize olumsuz etki yapıyor.

Hep demişimdir, pazarlama uzmanından tutun da süreçteki bütün iş birimlerinin dikkatsizlikleri sonucu böyle bir metin iletilmiş olabilir diyelim. Ey tasarımcı, senin böyle ürün temsil etmeye hakkın yok! Hatta belki tersi de söz konusu olabilir. Pazarlama uzmanımız, online reklam sorumlumuz hatta ajanstaki marka temsilcimizin de suçu olmayabilir. Tasarımcı, yoksa sen kafana göre metni mi bozdun?

Tasarım elbette çok önemli ama içeriği de son bir kez kontrol etmeye ne dersiniz.

denizbank-banner

Yandaki banner Denizbank’a ait. En son bununla karşılaştığım için bunu koyabildim.  Eminim ilerideki günlerde yukarıdaki bannerın yanına yeni bannerlar ekleyebileceğim.

Sizce de bu yazım hataları göz tırmalamıyor mu?

Bannerlardaki yazım hataları bu konuya duyarlı olanlar için belki şimdi fark etmeseniz de ileride ortaya çıkacak olumsuz bir algı yarattığı kesin.

You May Also Like

Yorumunuz: