Şimdi Hepimiz Anadolu Efes’te Oynamak İstiyoruz

Herkesin reklam olarak adlandırdığı ancak bir reklamdan çok daha fazlası olan, Anadolu Efesli basketbolculara yapılan sürprizin yer aldığı videoyu izlemişsinizdir. Eğer henüz denk gelmediyseniz bu yazıyı okumadan önce videoyu izleyin. Video, dijitalde hızlıca paylaşıldı ve yayıldı. Kısa sürede neredeyse görmeyenin kalmadığı video, haber sitelerinde “Anadolu Efesli sporculara gizli kamera sürprizi şakası/şoku” şeklinde duyuruldu.

Peki gerçekte bu video gizli kamera işi mi, viral bir içerik mi, Anadolu Efes’in reklam filmi mi, nedir?

Bu videonun bir kere büyük beğeni topladığını kabul edelim. Son günlerin ilgi odağı haline bu film için olumsuz bir görüş bildirmek neredeyse olanaksız. İçerikteki kurgu son derece başarılı ve hepimizin yaşamak isteyeceği türden. Bu yüzden de aslında hepimiz hayranlıkla izlerken Efesli sporcuların yerinde olmak istedik. Videoyu ilk izlediğimde asla bir reklam kokusu hissetmedim aslında reklam olduğunu bilmiş olduğum halde. İşte buna viral özellik diyoruz.

Spor adına incelediğimizde bir kere Anadolu Efes yönetimini tebrik etmek gerekir. Eğer takip ediyorsanız, Anadolu Efes Euroleague’de ve şu sıralar başarıdan başarıya koşuyor. (Euroleague, basketbolda Avrupa’nın 1 numaralı ligi.) Bu açıdan videoda izlediklerimiz sporcular için müthiş bir motivasyon kaynağı. Takım olma, ekip ruhunu yakalama ve ortak bir hedef uğruna bütünleşme böyle bir motivasyondan sonra nasıl gerçekleşmesin. Bu sene Anadolo Efes’in daha da ileriye gitmesi artık sürpriz omamalı, keza bu reklamdan sonra Euroleague’deki son maçında CSKA gibi bir devi devirmesinde de muhakkak bu motivasyonun ve taraftar desteğinin payı büyüktü. Hatta bu maçı izlerken – sıkı bir basketbol sever olduğumu belirteyim 🙂 – Twitter’da şöyle bir tweet yazmıştım: “Anadolu Efes bu ülkenin basketbolda kulüp milli takımıdır.” Aynen öyle, basketbolda önce Efes Pilsen sonra Anadolu Efes olarak, Türk basketbolunun lokomotifi Anadolu Efes olmuştur.

Bütün bunların yanında bu tam da bir işveren markası çalışması! 

Bir de işin yönetimsel ve dijital boyutu var. Farkında mısınız bilmiyorum, bu videoyu izleyen bir gencin veya bir çocuğun Anadolu Efes’ten başka bir takımda basketbol oynama isteği oluşabilir mi? İstediğiniz kadar şampiyon olsanız dahi bu etkiyi yakalayabilmeniz mümkün değil. Anadolu Efes kulübü bunu hiç düşünmüş müydü bilemiyorum. Muhtemelen hem sporculara moral ve motivasyon sağlamak hem de bunu reklam filmi haline getirmeyi düşündüler. Bütün bunların yanında bu tam da bir işveren markası çalışması! Şimdi kim arkasında böyle motive edici, inançlı bir taraftar desteği arkasında Anadolu Efes’te oynamak istemez ki? 🙂
Sonuç olarak, film güzel, kurgu ve düşünce çok şık. Bütün bunlar markalara öğretmeli ki dijitalde, sosyal medyada ses getirmek istiyorsanız öncelikle içerik üretmelisiniz.

Özgün ve duygulara hitap eden içerik.

You May Also Like

Yorumunuz: