Social Media Monitoring Nedir, Ne İşe Yarar?

Markaların sosyal medyanın iletişim kabiliyetinden faydalanabilmesi sadece tek yönlü paylaşımlarla olmaz. Açılan sosyal paylaşım hesabıyla ileti/içerik paylaşarak müşteri/takipçiyle iletişime geçmek, sosyal medya yönetimi için sıradan bir bakış açısı ortaya koymak demektir.

Markaların sosyal medya hesaplarında dönen dünyanın dışında, kendi kontrollerinin dışında olan bir dünya daha mevcut. Sosyal medya bu dünyanın etkisini çok daha fazla artırdığı için yani dışarıdaki çevrenin sesini çok daha fazla duyulur kıldığı için bugün bu kadar önemli.

Sosyal medyada markalar, kendileri hakkında neler konuşulduğunu, insanların sosyal medya hesaplarında markalardan ne şekilde bahsettiğini bilmek zorunda.

Her olumsuz paylaşım doğrudan markanın profil sayfasında paylaşılmaz!

İnsanlar, içlerini kendi sayfalarında döküyorlar ve yaşadıkları kötü deneyimleri doğrudan size, markanıza iletmeden, kendi sayfalarında paylaşıyor ve birçok insanı da etki altında bırakabiliyorlar. Sosyal medya sınırsız paylaşımdır ve kontrol edilmezse markaların başına çorap örebilir! Bu yüzden sosyal medyada benim hakkımda neler konuşuluyor sorusuna cevap verebilmek için sosyal medyada markanızı izlemek zorundasınız.

Social media monitoring, ya da sosyal medya izleme/takip bu iş everilen isim. Sosyal medyada kim benim hakkımda konuşuyor ve neler söylüyor,  sorularına cevap vermek için bir sosyal medya izleme servisi kullanılması gerekiyor. Sosyal medya servisleri sizin için sadece sosyal paylaşım servisleriyle yetinmeyip, bütün internet alemini tarayıp markanızı izleyebiliyorlar da.

Monitoring Nasıl Çalışır?

Sosyal medya izleme, anahtar kelime bazlı olarak çalısır. Belirlenen anahtar kelimelerin internet ortamında geçtiği kaynaklar bulunur ve izlemek için anahtar kelimeler çıkarılır. Yani markanızın adının geçtiği her içerik saptanır.

Genellikle:
Marka ismi
Şirket ismi
Ürün ismi
Rakip firmaların ismi

Rakip ürünlerin ismi vb. anahtar kelime olarak belirlenir.

İzleme servisi belirtilen sosyal paylasım sitelerine gider ve ilgili içerikleri ve mesajları yakalar. Burada izleme bitmiş olur ancak eğer bu verileri düzenleyebilirsek izleme verileri daha anlamlı hale gelir. Yakalanan bu mesajların ve içeriklerin neler içerdiğinin daha iyi anlasılması gerekir. Eyleme geçebilmenin daha kolay olabilmesi için izleme servisinin, yakaladığı mesaj ve içerikleri (verileri) düzenleyebilmesi, işleyebilmesi ve değerlendirebilmesi gerekir. İçeriklerin ayıklanmasının ardından sosyal medya takip servisinin “raporlama” kabiliyeti devreye girecektir.

Sosyal Medya Monitoring Ne İşe Yarar, Faydası Nedir?

Sosyal medyada konuşulanların hızlıca ortaya çıkarılması ile aşağıdaki eylemler gerçekleştirilebilir:

  • Bilgi edinme
  • Yardım etme, sorun çözme, müşteri hizmetleri
  • İs birliği,
  • Engaging (bağlılık)
  • Kampanya geri dönüş

İnternet ortamında markanızla, sektörle veya rakipleriniz hakkında konuşuluyor olabilir. Siz bunları izleseniz de izlemeseniz de insanlar bunları konuşmaya devam edecekler ve dinlemediğinizde neler konuştuklarından haberdar olamayacaksınız. Bu da sizin ürünleriniz, potansiyel müşterileriniz ve rakipleriniz hakkında geri dönüş alma fırsatını elinizden almış oluyor.

You May Also Like

Yorumunuz: