Sürekli Kendimi Geliştirmeliyim İhtiyacı Hissediyor musun?

Kendimize sürekli yatırım yapmalıyız dediğimde bazen acaba kendimi kandırıyor muyum hissine kapılıyorum. Aslında bazılarımızın bu hisse kapıldığını bildiğim için sizleri anlamak ve empati kurma amacıyla ben de bu hissi hissetmek istiyorum. “Neden kendimi geliştirmeliyim ki? Ben böyle de mutluyum.” diyebilir ve bu düşüncenin zihninizde yarattığı uyuşturmayla yaşadığınız hayatı idare etmeye devam edebilirsiniz.

İdare etmek hiçbir şey yapmamaktır

Kendine yatırım yapman için öncelikle gelecekte bu yatırımdan kazançlı çıkacağına inanman gerekir. “Kendime yatırım yaparsam, bir şeyler daha öğrenmeye devam edersem, aslında bu işi öğrensem çok başarılı olurum.” diyebiliyorsan bu, kendine olan inancı ve öz güveni koruduğun anlamına gelir. Bu yatırım sonucunda sağlayacağın kazanç ise manevi ve/veya maddi olabilir. Bu kazanca inanmadığında artık kendinden umudu kestiğin ve inzivaya çekildiğin sonucu çıkar. Bunun için çok erken değil mi sence?

Kendine yatırımı ilgi alanımıza, işimize veya hedeflerimize paralel olarak düşünebiliriz. Her şeyden önce insan olarak sahip olduğumuz bilgi ve birikimi artırma ihtiyacını bütün benliğimizde hissedebilmeliyiz. Bir amaç etrafında kendinizi düşünebilmek size en büyük motivasyonu sağlayacaktır. Bir işe, bir amaca odaklanmak ve kurmuş olduğunuz hayalin peşinden gitmek size bambaşka bir mutluluk verecek, sıkılmaya asla fırsatınız olmayacaktır. Bütün bunların sonunda gelen başarının yaşatmış olduğu haz ise her şeye bedel olacaktır. Hepsi sizin daha iyi bir insan olmanız ve daha iyi bir yaşam sürmeniz için; kendiniz içindir.

Sürekli öğrenme ihtiyacı cahilliğin önündeki en büyük güçtür

Bir insanın kendisini sürekli geliştirmesi bilinci ve sürekli öğrenmeye devam etmeliyim diyebilmesi kendisi için yapabileceği iyiliklerin en değerlisidir. Sürekli öğrenme ve araştırma ihtiyacı belki de cahilliğin önündeki en büyük güçtür. Sürekli öğrenme hayattaki her şey, her konu için ihtiyaç olmalıdır. Öğrenmenin ve bilgi sahibi olmanın tadını çıkarmak gibisi var mıdır?

Siz her ne işle uğraşıyor olursanız olun gündemi takip etmeden, kültür birikiminize katkıda bulunmadan, başkaların deneyimlerini dinlemeden ve kitap okumadan kendinize tam anlamıyla yatırım yapmış olamazsınız. Kendinize yatırım yapmak bir kursa kayıt olmak ile sınırlı değildir. Araştırmacı yaklaşımınızı sürekli açık tutmalı, her olay için “Bu işten ne öğrenebilirim?” sorusunu kendinize yöneltmeyi ihmal etmemelisiniz. En önemlisi de öğrenmeyi ve kendinize yatırım yapma ihtiyacınızı kaybetmemelisiniz. Yaşam boyu, yaşınız ne olursa olsun öğreneceğiniz her zaman bir şey olacaktır. Bu sürekliliği korumak kendinize yaptığınız yatırımın az veya çok olmasından daha önemli olacağını unutmayın.

Sahip olduğunuz yeteneğin hakkını verin.

You May Also Like

Yorumunuz: