Talep Toplama Formları Nasıl Hazırlanmalı?

Bu yazının içeriğinde talep toplama formlarından bahsedeceğim. Talep toplama formları müşterinin size kişisel bilgilerini bıraktığı ve kısaca size “sizinle ilgileniyorum” mesajını verdiği formlardır. Başvuru formları da birer talep toplama formudur. Müşterinin başvuru veya talep toplama formunu doldurması sizinle ilgilendiği ve kendisinin sizinle çalışabileceği anlamına gelir.

Talep toplama formaları kullanılarak lead oluşturmanın amacı potansiyel müşterilerinizi tanımak, temel kişisel bilgilerini edinmek, sonrasında ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak ve satışa dönüştürmektir ancak talep toplama formu dendiğinde bu formlar her zaman müşteriniz olmayan kişiler için kullanılmayabilir. Genel olarak insanların formları doldurması düşünüldüğünde bu sıkıcı bir şeydir. Yeteri kadar boş vakti olan, hali hazırda zaten markanızı seven ve müşterileriniz olan insanları hedeflemediğinizi düşünürsek, formları dolduracak insanlara formları cazip hale getirebilmeniz gerekiyor.

İnsanlar sonunda ödül olan bir şey için form doldururlar

Sonunda bir çekiliş ile sürpriz ödüller kazanabilme şansına sahipseniz bu birkaç soruya cevap vermek için cazip olabilir. Ancak bu sefer de emin olamayacağınız bir diğer konu da şudur: “Gerçekten hedeflediğim ve müşterim olabilecek insanlar mı bunlar?” sorusu akla gelir. Bu durumda yanıt çok basittir. Talep toplama formları amaç değil bir araçtır. Pazarlama bakış açısında ödül, talep toplama formlarında iyi bir yöntem değildir; eğer hedefiniz gerçekten satışa dönüştürebileceğiniz insanlara ulaşmaksa.

Bir sigorta şirketisiniz ve yeni müşteriler elde etmek istiyorsunuz. Bireysel emeklilik sigorta paketlerindeki kampanyaları satışa dönüştürmek temel amacınız. Ancak müşterinin bu satışı gerçekleştirmesi için bayilerinize gelmesi gerekiyor ve siz de potansiyel müşterinizi bayiye çekip satış gerçekleştirebilmek için rakiplerinizden önce müşterileri avlamak istiyorsunuz! Bunun için de internet ortamını seçtiniz. Biliyorsunuz ki online ortam ile müşterinin sizinle temasa geçmesi çok kolay. İşte bu durumda bireysel emeklilik sigorta paketlerinizden yararlanmak isteyen, isteyebilecek potansiyel müşterilerinizin “Bireysel emeklilik sigortası yaptırmayı düşünüyorum ve sizin şirketinizle çalışabilirim.” düşüncesini resmileştirmesi için bir talep formu doldurması gerekiyor. Bu talep formu bir başvuru veya satış işlemi gerçekleştirmek adına doldurulacak bir form olmayacak; sadece müşterinin “Ben bu ürünle ilgileniyorum ve bana satış yapabilirsiniz.” mesajını sigorta şirketine iletmesine olanak sağlayacak; başka bir deyişle talep toplanmış olacak. İşte bu durumda oluşturulacak talep toplama formlarının içeriği çok önemli olacaktır.

Talep toplama formları olabildiğince basit ve müşteriyi zorlamayacak şekilde dizayn edilmelidir. 

Tek başına müşterinin “Ben bu ürünü almayı düşünebilirim ve hakkında bilgilendirilmek istiyorum.” mesajını ileteceği bir form son derece basit olmalı. Aslında bu durumdaki bir potansiyel müşteri için tek ihtiyacınız olan şey müşterinin iletişim bilgileri. Müşteriyle iletişime geçilerek, bu talebini satışa dönüştürecek aksiyonların alınması işlemi yapılacağından müşterinin telefon (cep telefonu olması daha iyi olur) ad soyad ve belki TC kimlik numarası gibi temel bilgileri toplamak son derece basit ancak bir o kadar da iş gören bir form olacaktır. Talep toplama formları olabildiğince basit ve müşteriyi zorlamayacak şekilde dizayn edilmelidir ki sizinle çok çok az ilgisi olan bir müşteriyi bile kaçırmayın. Unutmayın diğer bilgileri satış anında da alabilirsiniz. 😉

Başvuru sayısı nasıl arttırılır?

Bir organizasyona başvuru yapmak için de birçok form toplamanız gerekebilir. İnsanlardan ilk seferde, sizinle ilk temas ettikleri noktada bütün bilgilerini almayı bekleyemezsiniz. Bu son derece caydırıcı ve amacınıza ters yönde hareket eden bir hareket olacaktır. Kısaca müşterilerinizi kaçırmamak ve başvuru sayınızı artırmak için gönüllü adayları öncelikle çok rahat çekebilmeniz gerekiyor. Bunun için de gereksiz detay alanları formlara koymamak gerekiyor.

İş analistinin görevleri

İşin analizi sırasında hem bir pazarlamacı hem de bir iş analisti gözüyle bu değerlendirmeleri yapmak gerekiyor. Çoğu zaman gerçekleştirilmek istenen hedefinden uzaklaşabiliyor. İşte bu noktada iş analistinin iş birimiyle doğru iletişimi kurarak müşterisini ikna etmesi gerekiyor. İyi bir iş analisti olmak için bile pazarlama bilmelisiniz çünkü pazarlama öğrenmek hepimizin işi. 😉

You May Also Like

Yorumunuz: