Tüyoların Peşinden Koşmayın

Üniversitede öğrenci olduğum yıllardan buyana blog yazmaktayım. Üniversite yıllarımda edindiğim deneyimleri, başarıları ve katıldığım organizasyonlar hakkındaki gözlemlerimi ve değerlendirmelerimi paylaşmıştım. Bunu yaparak aslında diğer öğrenci arkadaşlarıma fayda sağlamak ve onlara yaşadığım deneyimi anlatarak ileride yapabilecekleri tercihler hakkında bir fikir sahibi olmalarını amaçlıyordum.

Şimdilerde bu yazılardan bana ulaşan birçok üniversite öğrencisi arkadaşım bana mesajlarla sorularını gönderiyorlar. Soruların başında Avea’nın Kırmızı Kuşak, yeni adıyla AveaMasters programı gelmekte. Diğer sorular ise  TEB’in Akıl Fikir Kampüsü ve Global Management Challenge etkinlikleriyle ilgili. Herkes iyi niyetle birkaç tüyo, birkaç ipucu arayışı içinde. Oysa bu davranışlara hak verebiliyorum ve anlıyorum. Rekabetin ve genç nüfusun bu kadar fazla olduğu ülkemizde bu reaksiyonların oluşması normal. Normal olmayan ise bunu alışkanlık ve bir çözüm yolu haline getirmek.

Üniversite eğitimlerini sürdüren arkadaşlarıma önce kendileri olmaları gerektiğini söylemeliyim. Eksikliklerinizle, eksilerinizle ilerlemezseniz bu yönlerinizi geliştirmeden bazı noktalara tepeden inme gelebilirsiniz. Şunu bilin ki üniversite hayatınızda her şey dört dörtlük gitmemeli. Kaybetmeyi, başarısızlığı da yaşamalı ve bunlardan ders çıkarmalısınız. Bırakın Avea sizi seçmesin. Bırakın birkaç kapıdan başınız önde ayrılın. Hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz, buna emin olun. Kendinizi geliştirmek için hayat yolunda karşınıza çıkacak finalleri ve sınavları beklemeyin. Bulacağınız birkaç ipucu ile ancak bir basamak yükseğe çıkabilirsiniz ancak önünüzdeki her basamağı böyle çıkamazsınız. Önünüzde uzun, dik basamaklarla dolu bir yolu tüyolarla tamamlayamazsınız.

Üniversitede alınan her yenilgiyi ilerisi için bir kazanç görün

Elimden geldiğince sizlerden gelen mesajlara cevap vermeye ve sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum ancak inanın istediklerinize yanıt verirsem size ancak anlık bir fayda sağlayabilirim ki bu da uzun vadede size zarar verecek bir davranış olur. Bırakın kaybedin, başarısızlığı tadın. Üniversitede alınan her yenilgiyi ilerisi için bir kazanç görün, dersler çıkarın. Tüyoların esiri olmayın, çalışın.

Doğru soruyu sorun

Hayat felsefesi olarak; “hoca hangi soruları sorar” değil, “sınava nasıl hazırlanmamı önerirsiniz” olsun.

Tüyolar ve ipuçlarıyla elde edeceğiniz avantaj aslında hiçbir işinize yaramayacaktır. Sınav ne olursa olsun bunu başaracak olan yine sahip olduğunuz yeteneklerdir. Tüyolardan önce yeteneklerinize ve çalışmalarınıza güvenin.

Kendinize güvenin…

You May Also Like

Yorumunuz: