Üniversitede Edinilen Hobiler Girişimci Yapar

Kendimizi bir yola sokuyoruz, öğrenmek istediğimiz bir alan için motive oluyor ve onu araştırmaya, öğrenmeye başlıyoruz. Bu önce bir hobi oluyor belki ve sonra işin içine girdikçe sizi meraklandıran cezbeden bu konu mesleğiniz olabilecek bir boyuta gelerek yaşamınızda daha çok yer kaplamaya hazırlanabiliyor.

Bu konu ileride sizin için bir girişime dönüşebilir veya hobi olarak kalabilir. Bu tamamen sizin girişimci yanınızla ilgili. Bunda da insanın karakteristik yapısı ön plana çıkıyor. Ticari zeka ve zorunluluk da bunlara yanında sos olarak sunulabilir elbette..

Yapacağınız hiçbir şeyi asla mecburiyetten yapmayın. Mecbur olsanız bile..

Şunun için bahsediyorum bundan. Bir girişimci için en önemli artı, girişiminin önce onun hobisi olması. Sevdiğiniz bir şeyi düşünün, kız arkadaşınızı mesela. Onu incelersiniz, onu düşünürsünüz, dikkatinizi ona verirken dışarıdan bakan bir gözden farklı bakarsınız ona. Kimsenin göremediği güzellikleri ve aynı zamanda kusurları görebilirsiniz. Tüm ilginiz ondadır ve ayrıntıları sizden daha iyi görebilen de çıkamaz. Eğer hobiniz varsa bu sizin sevdiğiniz iş demektir ve ancak sevdiğiniz iş sizin için en iyi iş olabilir.

Üniversite yıllarında ilgilendiğiniz hobiler sizin için en büyük fırsattır. Bu yaşlardaki ilgi alanlarınız sizin için geliştirmeye aç olduğunuz konulardır aynı zamanda. Öyleyse faydalı hobiler elde etmek gerekiyor… Facebook ve Google’ı düşünün. Nasıl ve kaç yaşlarındaki insanlar tarafından ortaya çıktıklarını düşünürseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Bazen hobi denemeyecek işler vardır, öğrenmek istediğiniz şeyler…

Üniversite eğitiminiz süresince proje ve ödevlerimiz olur. Proje ve ödevler kendinize hobi edinebileceğiniz altın fırsat. Hangi konuyu alsam, ne yapsam diye düşünerek odak noktanızı projeyi, ödevi yapmak veya dersi geçmek üzerine kurmayın. Büyük düşünün. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirerek ileride tezini yazabileceğiniz, geliştirerek mesleğiniz olabilecek konuları seçin.

Satranç mı oynuyorsunuz? Neden lisans alıp yarışmalara katılmıyorsunuz?

İyi olduğunuz işlerin üzerine gitmekten çekinmeyin. İyi olduğunuz işler hobinizdir.

You May Also Like

Yorumunuz: