Üniversiteyi Ot Gibi Okumayın

Üniversite eğitimi denilince aklına diploma sahibi olmak mı geliyor?

Üniversitede okumak senin için vizeler, ders notları ve final dönemlerinde kampa girip son dakika ders çalışmaktan ibaretse eğer, sen o “Ot” dediğim sınıfa girmeye aday öğrencisin.

Neden mi?

    1. Bütün bunların dışında geriye kalan vaktini Twitter‘ın başında nasıl daha iyi iletiler yazabilirim, nasıl daha çok retweet edilen tweetler gönderebilirim arayışıyla saatlerce bilgisayar başında anlamsızca boş boş geçiriyor musun hiç?
    2. Facebook‘ta, Instagram‘da nasıl daha çok beğenilen fotoğraflar paylaşabilirim yarışına girdiğin oluyor mu hiç? Kim kimi beğendi, kim kimden hoşlandı senin çok mu ilgilendiriyor yoksa? Vine videolarından bahsetmiyorum bile!

 

  1. Kimselerin keşfedemediği şarkıları arayıp bulup Youtube‘dan çıkarmak ve o havalı paylaşımlara sahip olabilmek için saatlerini harcadığın oluyor mu? Hoşlandığın insana bir iki gönderme yapmak senin de aklına gelmiştir belki?

Şimdi ben istiyorum ki kendine dön ve zamanın, günlerin nasıl geçtiğini bir sorgula

Yukarıda saydıklarım, yaşamımızın parçası olan sosyal ağlar ile ciddi vakit harcanan aktiviteler oldu; özellikle senin gibi gençler için. Hatta lise çağındaki gençler senden de beter; açık konuşalım. Eğer sana yukarıda saydıklarım çok tanıdık geliyorsa sen kendini, hiçbir faydası dokunmayan bir çabanın içine dahil etmişsin demektir. İşine gelince, canın isteyince, zar zor ders çalışıp sınavlara girip dersi geçince bir şey başardım sanıyorsun ya, işte aslında ileride kendine acınılacak bir gelecek inşa ettiğinin farkında değilsin. Hayatını, en değerli yıllarını bilgisayar başında boş ve faydasız işlerle geçirmektesin.

Üniversitede motivasyon mezun olmak değil, kendini geliştirmek olmalı

Üniversite çağı hayatındaki en kıymetli ve en özgür anları yaşadığın yıllardır. Mezun olunca anlayacaksın; isterim ki geç olmadan anla:

Risk almak bedava, deneme-yanılma bedava, istediğin bir uğraşın, hayalin peşinden koşmak bedava. Bir amaç uğruna çalışmak için en elverişli dönemdir üniversite çağı. Bir fikrin mi var? Bunu iş fikrine dönüştürüp, girişimciliğe atılmak için en iyi zamandır . Bir işin, bir projenin ucundan tutmak, bunun için çabalamak için en uygun zamandır. Hiç olmadı, ancak üniversitede öğrencisiyken anlamlı olan staj yapmak için tek şanstır üniversite zamanı.

Şimdi sen, sıradan bir mezun olmak için gençliğinin en verimli dönemini boş işlerle uğraşarak, boş işlerin derdine düşürerek geçiriyorsun ya, işte ben buna şaşıyorum sevgili genç arkadaşım.

Şimdi soruyorum sana;

İleride hangi hayatı yaşamayı seçtiğinin farkındasın değil mi?

Üretmiyorsun, okumuyorsun, kendini geliştirmiyorsun. Basit bir bilgi yarışmasına katılabilecek kadar özgüvenin bile yok belki de. Mezun olduktan sonra ne yapacağını bilmiyorsun. Bilinmezliklerle dolusun ve sadece aylaklığın keyfini yaşıyorsun. Tozpembe bir dünyanın içinde hayattan keyif almaya adı altında aylaklık ettiğinin farkında mısın. İsterim ki daha planlı, bilinçli bir yaşantı kur kendine. İleride, büyüdüğünde etrafında başarılı olmuş, kaliteli bir yaşam süren insanlar gördüğünde “keşke” demeni istemem. Sana şunu söyleyeyim mi? Çevrende gördüğün hiç bir başarıyı asla küçümseme!

Gençken hayatını yaşamaya bakacaksın, oynayacaksın, gezeceksin, eğleneceksin. Ancak kaliteli vakit harcayacaksın, okuyacaksın aynı zamanda. Öğreneceksin, araştıracaksın ve çalışacaksın. Rica ediyorum çok oku ve okuduğun, duyduğun ve hatta gördüğün her şeyi sorgula .

Sosyal medya senin için faydalı ve değerli işlere ulaşmanı kolaylaştıracak bir araç olsun; boş işlerle uğraşacağın bir yer değil.

Üretmeden, oturduğun yerden tüketirsen, kendini tüketirsin.

You May Also Like

Yorumunuz: