Üzerine Para Garantisi de Versek, En Çok Ne Yapmak İstersin?

cv de hobiler kısmına ne yazılmalı

Hobilerinizi yazmalısınız.

Bloguma gelen arama sonuçlarını incelediğimde bu sözcük grubunu da gördüm: “cv de hobiler kısmına ne yazılmalı”

Gerçekten böyle düşünenler de olduğunu görünce bu konuyu yapmış olduğum derin analizlerle açıklık getirmek istedim. Evet, hobiler kısmına gerçekten sahip olduğunuz hobilerinizi yazmalısınız. 🙂

CV’de neden hobiler veya ilgi alanları diye bir alan var düşündünüz mü hiç? Aslına bakarsanız bu alan size bazı sorulara cevap vermeniz içindir: “Biz senin hobileri olan biri olmanı istiyoruz. Yapmaktan zevk aldığın bir uğraşın olmasını bekliyoruz. Hayatla ilişkiye girebildiğini, kendini mecbur hissetmediğinde ne yapmayı seçtiğini görmek istiyoruz.”  Ancak biliyoruz ki çoğu insan kaynakları uzmanı hobilere göz ucuyla bakar çünkü sizin hobiler kısmını gelişi güzel doldurduğunuzu bilirler. Onlarca iş görüşmesine gittim ve sadece bir kere hobilerimden biriyle ilgili bir konu açıldı. ( İyi satranç oynarım. 🙂 ) Hobiler, hobiler, hobiler… Senin kültürün, hayata bakış açın, sosyal zekan, karakterin… iş ortamına ve şirketle paralellik gösterebiliyor mu? Bunlar hep ince detaylar dostum.

Sizin hobiniz nedir?

Üzerine para garantisi de versek en çok ne yapmak istersin?

cv de hobiler kısmına yazılabilecek hobiler

diye aratanlar da olabileceğini düşünerek elim değmişken bunu da yazayım. Bugün iyi günümdeyim.

Özgeçmişe yazılabilecek hobiler, sizin sahip olduğunuz hobilerinizdir.  🙂 Ancak anlıyoruz ki hobiniz yok. Gerçekten yok mu? Vardır; mutlaka vardır ancak keşfedememiş olabilirsiniz. Zevk alacağınız bir uğraşınız olsa ne güzel olur. Kendiniz için ve işe girmek için değil.

Hakkınızda bir bakışta da olsa kabaca bir fikir sunan özgeçmişinizde belki de en masum, sizi siz gibi gösteren alan hobiler alanıyken neden bunu söylemek bu kadar zor?

Hobin neyse, yaz bunu.

Bir tane, iki tane, fark etmez.

Belki de sana şöyle sormak gerekir: Her gün işe gitmek yerine ne yapmak isterdin? buna vereceğin cevap belki de hobindir.

Ama unutma,

“Eğer sevdiğin işi yaparsan, hayatta bir gün dahi çalışmamış olursun.” – Konficyus

You May Also Like

4 Comments

 1. 1

  Selam Erman,

  Benzer arama sonuçlarıyla blogunda sıkça karşılaşan bir işe alımcı olarak ben de bazı mülakat deneyimlerimden yola çıkarak adaylara senin aracılığınla “ne yazmamaları gerektiği”nden bahsetmek istiyorum müsaadenle. 🙂

  Senin tarzınla “cv’de hobilere ne yazılmamalı” sorusuna cevabım “hobiniz ne değilse onu yazmamalısınız” olacaktır.

  Zira genelde bilgisayar mühendisleriyle mülakat yapan birisi olarak hobiler kısmına özellikle önem veririm. Şirket içinde adayın ekibe uyum sağlayabilirliğini test etmek için bence değerli alanlardan birisidir.

  Bir örnek üzerinden gitmek istiyorum.

  Hobileri arasında “kitap okumak” olan bir adaya;

  “Şu anda hangi kitabı okuyorsunuz” diye sorduğumda aldığım cevap %99 “yaaaani şu anda okuduğum bi kitap yok” olur.

  “en son hangi kitabı okudunuz peki?” diye sorduğumda %80 aldığım cevap “hmmm hatırlayamadım öyle bir anda sorunca” olur.

  ve artık hırs yapıp zorlarım, illa bir cevap almam lazım, yoksa bence tüm CV bir yalana dönüşür orada yazan bir şeyin yanlışlığını tespit ettiğimde…

  “peki genelde ne tür kitaplar okursunuz?” soruma “kişisel gelişim” diye cevap verdi diyelim; o zaman da “en beğendiğiniz kişisel gelişim kitabı hangisidir?” diye sorduğumda %50 aldığım cevap “yaa bi yazar vardı hani şey yapan, neydi o?…” %25 kişisel gelişim kategorisinde sayılamayacak bir kitap ismi olarak yanıtlar. Geriye kalan %25 ise gerçekten bir kişisel gelişim kitabının ismini verir.

  Bu %25’i de burada bırakmam ve sorarım; “peki o kişisel gelişim kitabında öğrendiğiniz hangi tekniği gerçek hayatta uyguladınız?”

  Burada da yaklaşık %15’i elenir diyebilirim.

  Evet istatistikler gerçek değil, yaklaşık olarak belirlediğim rakamlar bunlar.

  Bence hobi edinmek değerlidir, senin de dediğin gibi birlikte çalışacağımız kişilerin mecbur olmadığında da bir şeyler yapabilecek karakterlere sahip olmasını isteriz hepimiz. Burada zorlamamın sebebi “aday kitap okuyor olmalıdır, okuduğu kitabın ismini hatırlamalıdır” değil, aday cv’sine yazdığı şeyleri açıklayabiliyor olmalıdır.

  Görüşmek üzere,

  Selin
  🙂

  • 2

   Merhaba Selincim,
   Detaylı katkın için teşekkür ederim; böylelikle yazı daha anlam kazanmış oldu. Evet senin de bu yöndeki paylaşımlarını da fark ederek bu yazıyı yazmak istemiştim. Hatta aynı şekilde aratarak İnfopik’e de gelen ziyaretçilerimiz mevcut. 🙂

 2. 3
 3. 4

  Bence hobilerine kitap okumayı yazanları direk elemelisin, kitap okumak diye hobi mi olur :S

Yorumunuz: