WordPress E-posta Gönderilemedi Sorunu

WordPress sitenizde otomatik gönderilen e-postalar mevcuttur. Eğer buddypress veya bbpress gibi eklentiler kullanmıyorsanız, yani kullanıcılarınıza otomatik e-posta bildirimi gönderen eklentiler kullanmıyorsanız sizi en çok ilgilendiren e-posta “Parolanızı mı unuttunuz?” yani yeni parola almanızı sağlayan parola sıfırlayıcı e-postadır. Eğer kullanıcılarınıza otomatik bildirim e-postaları da gönderilmesi gerekiyorsa sizin için ş çok daha önemli hale gelmektedir çünkü bu hata sonucunda hiçbir otomatik e-posta gönderimi yapılamamaktadır.

Eğer wp-admin şifrenizi unuttuysanız ve sitenizin kontrol paneline giriş yapamıyorsanız çözümü için burayı tıklayın.

WordPress tabanlı sitenizde otomatik mail gönderimi wp_mail() fonksiyonu ile gerçekleşmektedir. Bu fonksiyonun çalışması için sitenizin barındırıldığı sunucuda bu özelliğe izin verilmiş olması gerekir. Yani barındırma hizmeti aldığınız (hosting) şirketi, sunucularında PHP mail() özelliğini kapalı tutuyorsa WordPress’in PHP tabanlı doğal e-posta gönderim sistemi de çalışmayacaktır. Siteniz üzerinde gönderilmeye çalışılan otomatik e-postalar oluşamayacak ve aşağıdaki gibi bir hata mesajı ile karşılaşacaksınız.

Gördüğünüz gibi mesaj oldukça açık. Başka bir olasılık düşünmeye gerek olmayacak kadar.

E-posta gönderilemedi.
Olası sebep: servis sağlayıcınız mail() fonksiyonunu engellemiş olabilir.

Sorunun kaynağını öğrendiğimize göre şimdi olası çözümlere geçebiliriz

Eğer daha önce böyle bir sıkıntı yoksa ve sitenizi yeni bir hosting şirketine taşıdıktan sonra böyle bir sorunla karşılaştıysanız, ki genellikle böyle olur, hiç durmayın; sorun apaçık ortada demektir.

 • Hemen hosting şirketinizle iletişime geçerek durumu bildiriyorsunuz. Ancak, şöyle kötü bir sürpriz ile karşılaşma olasılığınız çok yüksek: “Kullanmakta olduğunuz hosting paketiniz bu özelliği kapsamıyor!”  İçinizden “Ama daha önce benim böyle bir sıkıntım yoktu; ben nereden bileyim bunu!” derseniz size sonuna kadar hak veririm. 🙂 Zaten çoğu kaliteli ve pahalı hosting şirketi bu özelliği aktif halde bulundurduğu için ancak yokluğunda bu özelliklerden haberiniz olur. Eğer yukarıdakine benzer bir cevap ile karşılaştıysanız, bu durumda ya ekstra para harcayarak aslında bu özellik dışında çok da ihtiyacınız olmayan bir üst hosting paketi satın alacaksınız ya da alternatif ve ekonomik çözümleri deneyeceksiniz.
 • Hosting şirketinizi ve kullandığınız hosting paketini değiştirmeden bu iş, “para harcamadan” nasıl çözülür derseniz onun da bir yolu var. Sunucunuz mail gönderemiyorsa sizin yerinize bunu yapacak başka bir servise ihtiyacınız var demektir. Aslına bakarsanız, sunucunuz mevcut otomatik e-posta gönderim sistemini desteklese bile 3. parti bir e-posta sağlayıcısı kullanmak çok daha avantajlıdır.

SMTP ile WordPress’te Otomatik E-posta Gönderimi Yapabileceğiniz Eklentiler

SMTP veya API üzerinden WordPress tabanlı sitenizde oluşan otomatik e-postaların iletilmesini sağlayabilmeniz mümkün. Üstelik bunu ücretsiz eklenti (plugin) ve servislerle yapabilirsiniz. Ben 3. parti bir e-posta sağlayıcıyı api entegrasyonu ile kullanıyorum. SMTP ile bu işi en hızlı bir şekilde çözmeniz için size eklentiler önereceğim. SMTP dendiğinde işin içene portlar giriyor ve bazı durumlarda hotmail vb. adreslere e-postaların ulaşmadığını görebiliyorsunuz. Burada ise devreye güvenlik dolayısıyla izin verilen portlar konusu devreye girmiş oluyor ki bu da işin teknik detay kısmı.

 1. WP Mail SMTP
 2. Easy WP SMTP
 3. Easy SMTP Mail

Benim önerim ilk sırada yer verdiğim WP Mail SMTP eklentisi. Ancak siz çalıştığını görene kadar sırayla deneyebilirsiniz. (Tabi burada hatırlatayım; ilk denediğiniz eklentiyi etkisizleştirdikten sonra yenisini etkin hale getirmelisiniz.) Ben testlerimde bu üç eklenti ile de Gmail adreslerine e-postaların başarıyla gittiğini görürken Hotmail hesaplarına e-postaların ulaşmadığını gözlemledim. Bu sizde de böyle olacak anlamına gelmiyor. Hosting şirketinin size söyleyeceği port ile ilgili olarak farklılık gösterecektir.

Bu eklentileri kullanabilmeniz için ayarlar kısmında bazı bilgiler girmeniz gerekecek. Bu bilgilerden port ve smtp adresi bilgilerini hosting şirketinizden öğrenebilirsiniz. SMTP adresi genellikle “mail.[alanadınız].com” şeklinde olur. Ayrıca gönderimi yapacağınız e-posta adresinizi ise yine sunucunuz üzerinde oluşturmalısınız. C-panel’de, Email başlığı altından yeni bir e-posta adresi tanımlamanız gerekmektedir.

Umarım her şey sizin için yolunda gider. Sorularınız olursa aşağıda yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

You May Also Like

4 Comments

 1. 1

  merhaba ben tüm seçenekleri denedim wp mail smpt de kurdum fakat contact form 7 yi çalıştıramadım. bu konu hakkında bilgiye ihtiyacım var lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 2. 3

  Selam yazınızı okudum wp mail eklentisi kullanıyorum mail geliyor sorun yok yalniz sıfırlama linkini tıkladığımizda Parola sıfırlama bağlantısı geçersiz görünüyor. Diye bir yazı geliyor bunun sebebi nedir.

Yorumunuz: