WordPress “Fatal Error: Allowed Memory Size Of” Hatası

WordPress kurulu sitelerde bazı durumlarda “Fatal Error: Allowed memory size of…” şeklinde bir hata ile karşılaşırsınız. Hatanın nedeni, siteniz için izin verilen hafıza büyüklüğünün (memeory size) yetersiz kalması. Kısaca, siteniz daha fazla alan kullanmaya başladığı için bellek limitini artırmanız gerekiyor.

Ne zaman kullanılan bellekte artış görülebilir?

Yeni bir eklenti daha etkinleştirildiğinde veya yeni bir tema kurulduğunda bu hata alınabiliyor. Genelde bu hata alındığında ilk etapta anlaşılamaz. Ekranda bu hatayı görmeden önce boş beyaz bir sayfa ile de karşılaşabilirsiniz ve ne wp-admin’e ne de siteniz ana sayfasına erişebilirsiniz.

Boş beyaz bir sayfa ile karşılaştığınızda yapmanız gereken şey

Blogunuzda bir eklentiyi etkinleştirdiniz veya php dosyaları ile dememeler yapıyordunuz ve o da ne? Sitenize erişemiyorsunuz! Hemen Ftp ile bağlanıp son etkinleştirdiğiniz eklentiyi kaldırmalısınız. Eğer bir php dosyasi ile düzenleme yapmışsanız bu dosyayı silip, yerine temanızın içindeki orjinalini yüklemeniz gerekiyor. Sitenize erişimi yeniden sağladıktan sonra şimdi sırada sorunu kaynağından çözmede.

WordPress sayfanızda boş beyaz sayfa alıyorsanız wp-config.php içerisindeki define(‘WP_DEBUG’, false);  alanını bulup, false yerine true yazmalısınız. Yani wp.config.php sayfasındaki kod parçacığı şu şekilde olmalı:

define(‘WP_DEBUG’, true);

Fatal error: Allowed memory size of hatasının çözümü çok basit

Böylece neden beyaz sayfa ile karşılaştığınızı, yani hatanın nedenini ekranda gözükmesini sağlamış olacaksınız. Aldığınız hata eğer bellek yetersizliği hatası ise yani “fatal error: allowed memory size of…” şeklindeyse sitenizde izin verilen bellek kullanım limitlerini arttırmak gerekiyor. Bunun için php.ini ile ilgili okuduğunuz yazılarla hiç zaman kaybetmeyin. WordPress’te çok aşağıdaki anlattığım çözüm yolu sorununuzu çözecektir.

Öncelikle wp-includes dizini içerisinde yer alan default-constants.php dosyasında düzenleme yapmanız gerekiyor. Bu dosyayı ftp ile masa üstüne indirip, Notepad ++ ile açtıktan sonra aşağıdaki satırları bulun:

 • if ( !defined(‘WP_MEMORY_LIMIT’) ) {
 • if( is_multisite() ) {
 • define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’);
 • } else {
 • define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’32M’);
 • }
 • }

Bu kodun anlamı eğer siteniz multisite ise bellek kullanımınızın 64M, değilse (multisite sözcüğü size yabancı geliyorsa %99,99 multisite kullanmıyorsunuz.) 32M olsun şeklindedir. Şimdi sizin bu değerleri değiştirmeniz yani artırmanız gerekiyor. Burada dilerseniz 64M yerine 128M, 32M yerine de 64M yazarak dosyayı kaydedebilirsiniz. Ancak bu da yeterli gelmeyebilir. Ne kadar artırmanız gerektiğini zaten hata mesajındaki değerler ile de hesaplayabilirsiniz.

Özellikle güncel çok fonksiyonlu wordpress temasları fazla bellek tükettiği için ben size 64M yerine 256M ve 32M yerine 128M yazarak dosyayı güncellemenizi öneririm.

Sonuç olarak kod aşağıdaki gibi olmalıdır.

 • if ( !defined(‘WP_MEMORY_LIMIT’) ) {
 • if( is_multisite() ) {
 • define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);
 • } else {
 • define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘128M’);
 • }
 • }

Güncelleme yaptıktan sonra default-constants.php dosyasını eski yerine aktararak güncellemeyi sitenize taşımış olacaksınız ve sorununuz giderilmiş olacak. 😉

You May Also Like

14 Comments

 1. 1
 2. 2

  merhaba,
  default-constants.php dosyasını belirttiğiniz gibi değiştirdim fakat aşağıda 256m yazmakta ona herhangi bir değişiklik yapmadım
  doğru mudur acaba?
  şimdiden teşekkür ederim

  /**
  * Defines initial WordPress constants
  *
  * @see wp_debug_mode()
  *
  * @since 3.0.0
  */
  function wp_initial_constants() {
  global $blog_id;

  // set memory limits
  if ( !defined(‘WP_MEMORY_LIMIT’) ) {
  if ( is_multisite() ) {
  define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’); burası 256m
  } else {
  define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’40M’); burası ise 128 m oldu
  }
  }

  if ( ! defined( ‘WP_MAX_MEMORY_LIMIT’ ) ) {
  define( ‘WP_MAX_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’ );
  }

  /**
  * The $blog_id global, which you can change in the config allows you to create a simple
  * multiple blog installation using just one WordPress and changing $blog_id around.
  *
  * @global int $blog_id
  * @since 2.0.0
  */

 3. 4
 4. 5

  Teşekkürler arkadaşım, bir sürü yabancı sitede alaka ayarlar var, dediğin gibi vakit kaybı seninki işledi gerçekten.. Süper

 5. 6

  Bilgiyi bu şekilde yalın ve kolay anlaşılabilir bir şekilde sunan bir editörün olduğu bu güzel buloğu yer imlerine ekliyorum. Çok çok teşekkür ederim. Tam sinir krizi eşiğindeyken karşıma çıkıp kurtardınız 🙂

 6. 8
 7. 9

  eyvallah kardeş faydalı oldu. Aslında ben https://wordpress.org/support/topic/fatal-error-allowed-memory-size-of-41943040-bytes-exhausted-7/ adresinde verilen öneri sayesinde wp-config.php: dosyasının içinde /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ satırının üstüne define( ‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’ );
  yapıştırmıştım. Site çalıştı bir kaç dakika.Sonra yine gitti. Sonra senin dediklerinle tekrar yüzüm güldü. Aynı host içinde iki web sitesi barındırmak hata mı onu düşünmeye başladım. Birde sitede plugin var 10 tane ve resim boyutlandırması yapmıyorum. WordPress yapıyordur diye bunlarla da bağlantısı var mı merak ediyorum bu sorunun.

 8. 10

  Paylaşım İçin çok teşekküler ancak ben denedim admin panelinde hatayı almaya devam ediyorum. Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted (tried to allocate 122880 bytes) in /home/siteadı/httpsdocs/wp-admin/includes/file.php on line 684 şeklinde neden düzelmemiş olabilir.

 9. 11
 10. 12
 11. 13
 12. 14

Yorumunuz: