Yayıncılar İçin İnternet Reklamcılığı ve Google Adsense

İlk bilgisayarımı aldığım 1998 yılından bu güne (10 yaşındaydım) gerek kişisel, gerek farklı konularda web siteleri yönettim ve halen de buna devam ediyorum. Bu süreç içerisinde ilk günden beri web sitelerime, bloglarıma reklam aldım. Bunların hepsinde büyük maddi gelir beklentisi olmadan sadece site daha renkli görünsün ve alan doldurması açısından bu reklamlara yer verdim. Bu süreç içerisinde biraz test etmek biraz da merakla birçok network ve adserver’ı kullanmış oldum. Ağırlıklı Türk firmaları olmak üzere yurt dışından da bazı servisleri deneyerek bu konu hakkında ciddi bir birikime sahip olduğumu söyleyebilirim.

Web sitenize önce Google Adsense reklamlarını alın

Son 4-5 yıldır dijital pazarlama ve online reklamcılık konularında ciddi anlamda odaklanıp ilgileniyorum. Bu ilgiyi profesyonel iş hayatımla da birleştirerek internet reklamcılığın reklamveren, yayıncı, ajans, network ve adserver ayağını iyice görmüş oldum.

Türkiye’de internet reklamcılığı maalesef çok da profesyonel bir sistemle işletilmiyor. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hem reklamverenlerin hem de yayıncıların istedikleri geri dönüşleryeterince alınamıyor çünkü bu süreçler yeterince şeffaf işlemiyor.

Bu yazı yayıncılar içindi, yani web sitesi olan ve bu web sitesinden online reklam geliri hedefleyen yayıncılar için. İster blogger olun ister ciddi bir platform sahibi olun, web sitenize reklam almak için ilk başvurmanız gereken yer Google Adsense’dir. Bugün birçok büyük yayıncı/web site dahi Google Adsense reklamlarına yer vermekte ve bu her geçen gün artış göstermekte.

Google Adsense ile prestij kaybetmiyorsunuz

Google Adsense reklamalarını bazı yayıncılar “amatör” görünüyo diye eklemek istemiyor. Ya da her hangi bir networkten izler taşıyan bannerlara yer vermek istemiyor. Bundan dolayı da ajanslarla birlikte çalışma yoluna gidiliyor. Yerel ajanslar ve networkler konusu hassas, buraya şimdilik girmeyelim. Şunu belirtmeliyim ki Google Adsense reklamalarını artık en büyük diyebileceğimiz siteler bile kullanıyor. Bazılarının ise Adsense reklamlarını inhouse olarak da değerlendirdiğini biliyorum.

Adsense reklamlarını kullanmanızı önermemin en büyük nedeni ise güvenirliliğidir. Web sitenizin ölçeğini dert etmeden, Google Adsense kullanabilirsiniz.

You May Also Like

Yorumunuz: