Yeni Bir Başlangıç

İlk web sayfamı 11-12 yaşlarında açmıştım.  İnternetin henüz lüks sayılabileceği bir dönemde, bu uçsuz bucaksız dünya bana çok çekici gelmişti. “Dünyaya sesimi duyurmak” fikri beni çok etkilemişti ve kendi web sayfamı açmak için o günlerde çok vakit harcamıştım. Bu süreç liseye girinceye kadar sürdü. Ailem de beni bu konuda hep destekledi ve bir web sayfam olması onları da heyecanlandırıyordu. Tek sorun onlara göre bilgisayarda fazla zaman harcıyor oluşumdu. Oysa ben bilgisayarda değil, internette fazla zaman harcadığıma inanıyordum.

harmonikhareketLise yıllarımda bu hevesim azaldı ve bir ara vermiş oldum. Üniversitede ise mesleki eğilimlerimle birlikte, o dönemlerin popüler kavramı olan “blogger” olmaya karar verdim (: Üniversite ikinci sınıfta daha çok kariyerimi düşünerek açtığım blog ile yaptığım işleri, çalışmalarımı , ilgi alanlarımı paylaşmak ve kişisel gelişimim için yaptığım çalışmaları anlatarak uzun dönemli bir planın ilk adımlarını atıyordum. Yazarak düşüncelerimi kayda geçiyor,  bir anlamda geçmişim ve geleceğim arasında bir bağlantı oluşturabiliyordum. Harmonik Hareket’de blog kavramıyla ilk tanışmamdı ve yazı yazmayı, kendimi yazı ile ifade etmeyi aslında ne kadar da sevdiğimi anlamama yardım etmişti. Blog açma fikrimin bir diğer nedeni de CV’de web sayfası yerine beni ve yaptıklarımı basit bir dille anlatan kişisel bir bloga yer vermekti. Böylece staj yeri ayarlarken insan kaynakları yöneticileri beni daha iyi tanıyacaklar ve ben de kendimi mülakata gitmeden onların aklındaki bir köşeye yerleştirmiş olacaktım. Kendimi daha iyi onlara anlatmış olacaktım bir şekilde. Bu açıdan kişisel bir blog açmanın çok faydasını gördüm.

Kariyer odaklı içerikler üretmeye başladım, gittiğim seminer ve konferanslardan bahsettim. katıldığım yarışmalardan ip uçları verdim. Yaptığım staj deneyimlerimi anlatmaya başladım ve sonucunda güzel geri dönüşler almaya başladım ve “yazı yazma” ve “yazar olma” düşünceleri bir mühendis adayı olarak o günlerde kafamı kurcalayan iki kavram olmuştu.

Harmonik Hareket teknik yetersizlikler yüzünden artık beklentilerime cevap veremiyordu. Ücretsiz bir blog servisinde açmış olduğumdan teknik geliştirmeler pek de bana bağlı değildi. O dönemlerde bir e-dergi projesinin içinde buldum kendimi ve 10 ay kadar bu dergiyi çıkardıktan sonra bazı olumsuz gelişmelerden sonra e-dergiyi devam ettiremedik. Ben de yazar arkadaşlarım ve kendim için yazma alışkanlığımızı kaybetmeyelim diye bir blog açmayı önermiştim.  Yeni bir dergi projesini hayata geçirene kadar bu blogda yazabilirdik. Hatta bir blog olarak e-dergi olabilirdik. O zamanlar bu düşünceyi çoğunluğa kabul ettirememiştim. Arkadaşlarımın kabul etmemesi beni bu fikrimden alı koymadı ve ben de daha iyi teknik olanaklara sahip bir blog servisinden kendime yeni bir blog açtım. Amacım sadece dergi formatındaki yazılarımı burada yayınlamaktı. HarmonİK işler buraya karışmayacak ve CV’de bu blog’a yer olmayacaktı. Hayataksi benim ilk özel alan adlı web sayfam olmuştu. www.hayataksi.com alan adını almıştım. O anki heyecanımı anlatmam mümkün değil (: Hayataksi’de geçen günlerde “lifestyle” diyebileceğimiz içerikler oluşturmak beni artık sıkmıştı. O günlerde ekonomik kriz e-dergi oluşturmamız önündeki önemli bir engeldi ve artık üniversitenin son yıllarına gelmiş olmam daha faydalı işler yapmak zorunda olduğum gerçeğini gün yüzüne vurmuştu. Harmonik Hareketin’in teknik yetersizlikleri beni Hayataksi’yi bu amaçla kullanabileceğim bir bloga dönüştürmeye itti. Bunun için iyi bir marka yönetimi işi çıkarmalıydım. Hayataksi’ye çeşitli anlamlar yükledim ve onun kişisel blogum olması yolunda marka imajı çalışmaları yaptım (:

Buraya kadar öğrencilik hayatım boyunca izlediğim yolu anlatıyor. İki web sayfam da yayında. (eğer blogcu.com ve blogger’a bir şey olmazsa(: ) Yazılarım hep orada kalacak ve ben yıllar geçtikçe kendi tarihimi göreceğim onlarda. Şimdilerde profesyonel hayata yavaş yavaş girdiğim bir dönemde, ermanakdeniz.com’u açıyorum. Bu benim kişisel sayfam açısından son durağım olacak.

Merhaba profesyonel dünya.

Umarım keyifle takip edebileceğiniz içerikler oluşturabilirim…

You May Also Like

Yorumunuz: