Yüsek Lisans İçin İlk Adım

Uzun staj günlerimi bir kenara bıraktığımda iki yıllık profesyonel iş tecrübem olduğunu söyleyebilirim. Bu da demek oluyor ki artık ben de ilerlemek istediğim alanda yüksek lisans eğitimi alabilirim.

Birçok kez yazılarımda üniversite öğrencilerine ve yüksek lisans eğitimi almayı düşünenlere bu konuda yol göstermeye çalıştım. Her zaman lisans eğitimi sonrası mezun olur olmaz yüksek lisans yapmanın tercih edilmemesi gereken bir yol olduğunu savundum. Hatta yüksek lisansı daha da özelleştirerek “MBA yapmak için en doğru zaman yeterli iş tecrübesi edindikten sonrasıdır.” vurgusuna birçok kez değindim.

Şimdi, bugünlerde kendim için bu söylediklerimi uygulama zamanı. Yüksek lisans eğitimi için uzun bir aradan sonra yeniden ÖSYM’nin bir sınavına gireceğim. ALES ( Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Sınavı ) için başvurumu yaptım.

Yüsek Lisans için ilk şart ALES. Bu sınava girdikten sonra yurt dışında veya yurt içinde de olsa yabancı dil bilginizi tescil ettirmelisiniz. Bunun için de ÜDS, KPDS, TOEFL bunlardan birine girmiş olmakta fayda var. Bu sınavlardan birine girmediyseniz yüksek lisans eğitimi alacağınız üniversitenin yabancı dil sınavında başarılı olmanız gerekiyor. Bu konuda doğru bilgiyi üniversitenin ilgili sayfasında bulacaksınız.

Yüsek Lisans eğitimime sponsor olabilirsiniz 

Henüz tam olarak hangi alanda ve hangi üniversitede yüksek lisans eğitimimi alacağıma karar vermiş değilim. Bu konuda lisans üstü eğitimime sponsor olmak isteyen kişi, kuruluş ve üniversitelere kapım açıktır. İş birliğine varım. 🙂 

Bir yandan iş analisti olarak IT (Bilgi Teknolojileri) sektöründe kariyerime devam ederken, diğer taraftan dijital pazarlama, iş geliştirme ve analiz konuların olan yatkınlığım (sosyal medyayı söylemiyorum bile) ve İnfopik. Bütün bunları bir arada düşünüp en doğru kararı almaya çalışacağım. Sizler de yüksek lisans yapmadan önce acele davranmayın. Zamanın çok kıymetli olduğu bir çağda iş tecrübesi edinmeyi yüksek lisans eğitimine öncelik vererek tamamiyle göz ardı etmeyin.

Yüksek lisansı kariyerinizde bir fark yaratacığına inanıyorsanız yapın.

You May Also Like

Yorumunuz: